SANATTA - HAMBURG

MİNYATÜR MÜZESİ

Hikaye, 2000 yılında model uçak meraklısı Frederick ve Gerrit Braun isimli ikiz kardeşlerin, Zürih’teki model tren mağazasını keşfetmesiyle başladı. Gerrit ikizi Frederick’e döndü ve dedi ki; ¨haydi yürü,  eve gidiyoruz. Hamburg’ta dünyanın en büyük minyatür demiryolunu inşa edeceğiz¨. Hayalleri gerçeğe dönüşmeden önce iki kardeş, Hamburg’ta uzun yıllardır sahibi oldukları ünlü gece kulübü ve plak şirketini satılığa çıkardı.

 

Artık geriye iki soru kalmıştı…

1) Hamburg’ta bir minyatür demiryolu müzesi kurmaya müsait yer var mı?

2) Bitirdiklerinde yeterince ziyaretçi gelecek mi?

 

Braun Kardeşler bu masrafa girişmeden önce bir kamuoyu araştırması yapmaya karar verdi. Farklı sosyal ve demografik özelliklere sahip Hamburglular ve Hamburg’u ziyaret etmeyi düşünen yaklaşık 3000’den fazla kişi internet üzerinden bir ankete tabi tutuldu.

 

Hamburg’a ne inşa edilmeli? sorusunda ¨Miniatur Wunderland¨ saçeneği erkeklerin oyları ile 3. Sıraya yerleşti. Kadınlar bu konuda daha çekimserdi ancak Braun ikizleri o gün kararını verdi: ¨Hamburg’a dünyanın en büyük minyatür demiryolunu inşa edeceğiz¨.

 

Minyatür Demiryolu hayalinden dünyanın en kapsamlı Minyatür Müzesi’ne!

 

Braun Kardeşler, ceplerinde A4 kağıda çizilmiş bir planla bankanın yolunu tutu ve 2 milyon Mark kredi almayı başardı. (Ancak müzesinin tamamı 10 milyon Mark’a mal oldu). Minyatür Demiryolu hayali ile başlayan yolculuk; 14 yıl içinde dünya kentlerinin, Grand Canyon’un, İskandinavya’nın, dünyanın en büyük minyatür havaalanının olduğu dev bir minyatür müzesine dönüştü.

 

Eğer bir gün yolun Hamburg’a düşerse, Hafencity semtinde, bugüne dek dünyanın her yerinden 11 milyon ziyaretçinin gezdiği, olağanüstü güzellikteki Miniatur Wunderland’ı ziyaret etmeyi es geçme.

 

Müzeyi yüzlerce dilde yayın yapan kulaklıklar sayesinde kendi kendine de gezebileceğin gibi, şu linkten online rezervasyonunu yaptırabilir; http://www.miniatur-wunderland.com/visit/ticket/ uzmanlar eşliğinde her bölümü ayrı ayrı keşfetmenin tadına varabilirsin. Bilet fiyatları da enteresan; boyu 1 metrenin altındaki veletler ücretsiz; 16 yaş altı çocuklar ve gençler 6, yetişkinler ise 12 EU! Ziyaret saat ve günlerini de yine yukarıdaki linkten öğrenebilirsin.  

BLOGGER

Bahar Akıncı
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET