MAMM, " /> MAMM, " />
SANATTA - MOSKOVA

MODERN SANAT HALLERİ

2009’da açılan Multimedia Art Museum Moscow, yani MAMM, modern sanat severlerin uğrak yeri. Alexander Rodchenko önderliğinde faaliyet gösteren ve eğitmenleri ile ün yapmış The School of Photography and Multimedia’da müzeye bağlı. Müze, pazartesileri hariç hergün 12:00-21:00 arası açık (Kropotkinskaya veya Park kulturyi metro istasyonu ; Ostozhenka street,16).

 

Eski bir cam fabrikasından dönüştürülmüş Center of Contemporary Art (NCCA) belli temalar üzerine hazırlanan sergilere ev sahipliği yapıyor. Müzede aynı zamanda eğitimler ve film gösterimleri de oluyor. Cuma akşamları saat 22:00’ye dek açık olan müzeye giriş 25- 50 Ruble arasında değişiyor (Barrikadnaya veya  Krasnopresnenskaya metro istasyonu; 13, Zoologicheskaya Street – building 2).

 

2008 yılında galeri yöneticisi Mariya Baibakova tarafından modern sanata ilgiyi arttırmak ve yeni projelere imza atmak amacıyla oluşturulmuş kazanç gütmeyen bir sanat projesi Baibakov. Hem Rus sanatçıların eserlerini dünyaya tanıtmayı hem de dünyada modern sanat alanındaki gelişmeleri Rusya’ya getirmeyi hedefliyor (Paveletskaya embankment, 2/18).

 

Popüler galerilerden biri olan Şokoladnitsa Tsentralniy Dom Hudojnika’da tasarımlar dışında posterler, takılar, yerleştirmeler ve daha birçok eser yer alıyor (Kırımskiy val. Ul. 10)

 

Art+Art Gallery, sanat yatırımcısı ve galeri sahibi Andrey Gertsev ve “Absolute” yatırım firması tarafından 2009’da modern sanat üreten sanatçıların heykel, fotoğraf ve resim başta olmak üzere farklı kategorilerdeki eserlerini sergilemek amacıyla kuruldu. Şehrin modern sanat bölgesi olarak anılan Winzavod’da yaklaşık 600 metrekarelik bir yere sahip galerinin tasarımını da Grigory Puzenkov yapmış. Galeri şu ana kadar başta Nalbi, Uwe Witter ve Andy Denzler olmak üzere pek çok farklı sanatçıyı ağırlamış (Kurskaya veya Chkalovskaya metro istasyonu; 4-th Syromyatnicheskiy lane, 1, bld. 6).

 

Red October Gallery, geçtiğimiz sene Eylül ayında ünlü galeri sahibi Vladimir Ovcharenko ile GUTA Group işbirliği sayesinde Moskova Nehri’ndeki Bersenevskaya Seti’nin üzerinde, adını da aldığı eski çikolata fabrikası Kızıl Ekim isimli binada açıldı. Yüzyılı aşkın süredir Moskova’nın merkezinde bulunan bu sanat kompleksi çaprazlama yürüme yolları ile NY’un Meatpacking bölgesini akla getiriyor. Şimdilerde ise Moskova medyası ve sanat dünyası bu binada buluşuyor. Galeri henüz bir yıllık olmasına rağmen çok sayıda sergiye ev sahipliği yapmasının yanı sıra Cosmoscow Art Fair’i de düzenlemiş. Her gün 12-21:00 arası açık, giriş 200 Ruble (Polyanka veya Kropotkinskaya metro istasyonu - 2/1, Bersenevsky Lane).

 

ÖNÜM ARKAM FOTOĞRAF

 

Kızıl Ekim (Red October) kompleksinin yakınındaki Lumiere Brothers Fotoğraf Merkezi 1000 metrekarelik alanda farklı fotoğraf sergilerine ev sahipliği yapıyor. En son sergi ise eserleri şans eseri 2007’de keşfedilen ve halka sunulan fotoğrafçı Vivian Maier’in sergisi (3 Bolotnaya Nab. Bldg 1).

 

2007’de açılan FotoLoft Rus ve yabancı fotoğrafçıların eserlerini ve slide-showlarını kahve içerek inceleyebileceğin bir salon ortamı sunuyor. Ayrıca ofis, ev, dükkan veya restoran için de farklı (tasarım sertifikalı) mobilya satışı da var (4 Syiromyatnicheskiy lane, 1 building 6/1; Kurskaya metro istasyonu).

 

Olga Sviblova tarafından yönetilen fotoğraf galerisi Moskovskiy Dom Fotografiy’nin duvarlarında hem klasik hem de modern fotoğraf çalışmalarını görebilirsin (Ostjenka Ulitsa 18).

 

Şehrin en büyük ve lüks alışveriş merkezi GUM’ın 3. katında bulunan POBEDA Gallery hem tanınmış sanatçıların hem de bu sanata yeni başlayanların çalışmalarına yer veriyor. Aynı zamanda 60-70’lerin Rusya’sını yansıtan kareleri de burada görmen mümkün. Bu sene Amsterdam’da düzenlenen “Unseen Photo Fair”e de katılan Pobeda, her bir sergisi için fotoğraf dersleri de düzenliyor. (Kızıl Meydan/Red Square 3GUM, 3rd line, 3. Kat)

 

BLOGGER

Özge A. Lokmanhekim
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET