GEZİNTİDE - MÜNİH

MÜNİH 101

October Fest yaklaştı. Gidenlere öneriler olması için Münih'te ne yapılır tadında kısa bir özet geçmek istedik. Bölüm 1, nereleri görsen, şehre tepeden nasıl baksan, Bayern Münih stadyumunun çimlerinde dolaşmak için saat kaçta kapısında dikilsen...

 

Westpark Münih’in yerlileri tarafından tercih edilen, şehrin merkezindeki Englischer Garten’a göre çok daha küçük bir park. İçerisinde 20000 kadar gül ve güllerin 500’den fazla çeşidi var. Gölün üzerine kurulmuş platformda hava güzel olunca film gösterileri, tiyatrolar ve de müzik festivalleri yapılıyor. Asya bölümünde Tayland, Çin, Japonya’dan getirilmiş bitkiler dikili, ve inanmayacaksın ama 24 saat açık (Garmischer straße). Englischer bahçelerininse yeşillikler altında dolaşmaktan bambaşka bir şıklık var. Ortasından geçen nehir o kadar dalgalı ki, sörf atasporuna dönüşmüş durumda. Kenarda durup izlemekse ayrı zevk. 

 

Böyle fırsat kolay kolay eline geçmez, Münih’teyken değerini bil! Bayern Münih’in stadyumunda maç izleyememiş olabilirsin ama aşağısında holiganların atıldığı hücreleri, soyunma odalarını, hatta çimleri gezmek için stadyumun özel turlarına katılman mümkün. Her gün 13:00’de yapılıyor ve önden rezervasyon gerekmiyor. Giriş sadece 10 Euro. Şaka gibi.  

 

Metronun U2 hattında, Messestadt West yönüne giden vagona bin. Kendini şehrin gökdelenlerinden 5 dakika uzaklıktaki Altgiesing’de bulacaksın. Kendilerine şehrin orta yerindeki köy demeyi pek seviyor buranın yerlileri ve hala Bavaryalı aksanıyla konuşan anneannelerine düşkünlükleriyle biliniyorlar. Altgiesing’e adımını atmışsan dar sokaklardaki tek katlı evler, 95 metre yüksekliğindeki kulesiyle Heilig-Kreuz-Kirche kilisesi ve Paulaner bira evi gezi rotana alman gereken yerler olacak. 

 

Şehri tepeden görme meraklısı! Alter Peter’in 56 metre yüksekliğinde, 300 basamakla çıkılan kulesine tırmanınca, işin kolay. Gökyüzünde güzel renkler istiyorsan  gün batımı saatlerine denk getirmek lazım. Bir diğeri panoramik görüntü de 1972 Olimpiyat Oyunları'nın yapıldığı alan içinde bulunan Olympiaberg tepesinde. Özellikle günün ilk saatlerinde Alpler baş döndürecek güzellikte.

 

İşte sana çok güzel bir günün formülü: 36 hektarlık alana yayılmış Tierpark Hellabrunn Hayvanat Bahçesi’nde gezindikten sonra Flaucher’de barbekü-bira. Burası dağlardan akan suların kontrol altına alınmasıyla oluşturulmış doğal bir ırmak havzası. Yüzmek serbest, dikkatli olmak ön koşul çünkü akıntı derecesi oldukça yüksek.

 

Kış yaklaşıyor. Dolayısıyla sana parklar ve bahçeler haricinde de Münih’te yapılacak seçenekler sunmak isterim. Bunlardan ilki Müller’sches Volksbad. 1901’de açılmış, saraydan farkı olmayan bu havuz hala kullanımda. Bütün günü geçirmek istersen kitabını, dergini, müziğini yanına alman yeterli, kimse sana kapandık, saat istikakın doldu demeyecektir (Rosenheimer Straße 1). İkinci kışlık tur: yağmurdan kaçarken şehri görmek isteyenler için. 19 numaralı tramvay hattına kurulup, en arkadaki koltuklara oturuyor, İnstagram'da filtreyi basınca 500 beğeni alan manzaralarla karşılaşıyorsun. Üçüncü sıraya elbette Counrty müzik geleneğini yaşatan, silahsız kovboyların sahneye çıkıp müzik yaptığı Oklahoma Saloon’u koyuyorum. Burayı görmen şart. Tependeki oyuncak tren, raylarda ilerleyerek sahnedekilere içki taşıyor. Örneğine Avrupa'nın başka yerinde rastlamış değilim.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET