SANATTA - LONDRA

MÜZELER VE DAHA ÜNLÜ RESTORANLARI

Kimimiz ayaklarımıza inen kara suları bahane edip bir kahveye otururuz, bazımız aynı zevki paylaştığımız üç beş kişiyle az önce gördüğümüz yapıtların muhakemesini yapmak için. Diğerleri müzenin avlusunda sessizlik arayıp sandalyesine kurulur. Ama şu gerçek: Müzelerin restoranları, kahveleri, kitapçısındaki bir çay otomatı bile sosyalleşme, huzur bulma alanı. Peki sizin için kaçırmamanız gereken beş müze restoranının ismini versek, arşivlere alır, vakti geldiğinde masalarına kurulur musunuz?

 

The Garden Museum Café, Londra: İngiliz bahçelerinin ünü kıtaları aşar. Bu yüzden kokularından çiçekleri tanımak, hangi toprakta ne bitkisi yetişir öğrenmek, çiçeğin nasıl bir sanat serine dönüşebileceğini görmek için The Garden Museum’u ziyaret etmek şart. Beş çayında, zevkine düşkün İngilizler'le birlikte, kek, tart, salata, çorba vakti geldiğinde erguvan, orkide, sümbül, manolya kokuları arasındaki bahçesine kurulmanız lazım. Kendinizi 1900’lü yılların başındaki kont ve kontesler gibi düşleyeeksiniz.

 

Musée d'Orsay Restaurant, Paris: Paris’in 112 yıllık müzesi Musée d'Orsay içindeki bu restoran 1900’lerin şatafatını hala koruyor. Parıldayan avizeler, duvar resimlerinin arasında az önce gördünüz Renoir, Manet, Degas, Cézanne resimlerinin sahibi gibi hissetmeniz olası. Menüsü? Et ağırlıklı Fransız mutfağı.

 

The Ludwig Museum Café, Köln, Almanya: Modern sanatın babaları: Picasso, Warhol, Lichtenstein The Ludwig Museum’da sergilenmekte. Dolayısıyla bir Almanya seyahatinizde Köln'deki bu müzeye gitmenizi tavsiye edecek, hemen yanda üretimi yapılan sosisleri, iki kilometre ötedeki tarlada yetişen patateslerin salatasını es geçmemenizi söyleyeceğiz.

 

Museo-Atelier Canova Tadolini Ristorante, Roma, İtalya: Ünlü İtalyan Neoclassic sanatçılarından Antonio Canova ve protejesi Adamo Tadolini’nin atölyesi bugün kendinizi heykeltraş gibi hissetmenize neden olan bir restoran. Spaghetti all'amatriciana ise buranın spesiyali.

 

Acropolis Museum Restaurant, Atina, Yunanistan: Dünyanın en eski kalıntılarından biri, Parthenon’a tepeden bakan Acropolis Museum restoranı cuma günleri deniz ürünleri spesiyalleri servisi için geceyarısına kadar açık. 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET