YEMEKTE - BERLİN

NEUKÖLLN'E HOŞGELDİN!

Şehir, doğası gereği, eskilerden daralanlar, popüler ortamları boşverip yeni yerlerde nefes almak isteyenler için alternatifler üretmeye mahkum. “İstanbul haricinde, Avrupa’da nerede yaşarsın?” sorusuna daimi cevabım olan Berlin kentimde son zamanlarda en sevdiğim, kozmopolit insan güruhlarının eksik olmadığı mahalleme götürmek istiyorum şimdi seni. Neükölln'e hoşgeldin!

 

Devasa tabağın içine dizilmiş şarküteri ve peynir çeşitleri; ahududulu pankek; kinoa ve taze kirazla servis edilen müsli; fasulye ve erikli burger; yazın yeşillikler içinde bahçe, kışın şöminenin önünde bir sallanan sandalye. Sabah girip geceyarısı 1:30’da kapanana kadar çıkmaman için her türlü şıklık Lupus'ta mevcut. Özellikle kahverenginin her tonuna çalan ahşap sandalyelerin hastasıyım.

 

Berlin’de gelenek, binaların teraslarında kurulan barlar. Bir nevi çimin üzerindeki pikniğin, sana tepeden baktım aziz Berlin şubesi. Teras barları içinde benim favorim: Klunkerkranich. İngilizce konuşanı çok, genç nüfusu fazla diye değil, 360 derecede çektiğim binaların güzelliğine dalıp gittiğim için. Önemli bilgi haftasonu 14:00, haftasonu 16:00’da açılıp geceyarısı kapanıyor.

 

Beni tanıyan bilir, dünyanın neresine gitsem, bloody marry içer, esaslı Meksika yemekleri için kilometreler tüketirim. Berlin’deki son keşfim de La Gloria. Bir hafta içinde üç kez gidip ağzımı yakan salsa sosunu sırasıyla quesadilla, burrito, chilaquile içine bastım. Bir gün salsayı mangodan yaptılar, öbür gün içine çilek bile kattılar.

 

Benim en sevdiğim "beşi, onu, sekizi bir arada" tarzını Neukölln’de Agora Collective’de buldum! Kahve, serbest meslek erkanları için çalışma alanı, sanatçı stüdyosu, geçici sinema, yoga ve pilates sevenler için spor salonu, 16 Euro verip şefin elinden çıkma romantik yemekler yiyebileceğin restoran, mobilya tasarımcılarının buluşma noktası, kreatif açlığını giderme merkezi. Kısaca, Agora Collective, bana göre ilham alma, cazibe, kendini keşfetmenin adresi.

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET