SOKAKTA - NİCE

NİCE MUTLAK 10'LUSU

1. Promenade des Anglais: Meşhur ressamların keyifli yaşamaya neden bu şehri tercih ettiklerini anlamak için Nice'ta beş dakika geçirmeniz yeterli. Promenade des Anglais denilen, palmiyeler ve upuzun sahil şeridindeki onlarca plajla dolu meşhur İngiliz Koşu Yolu'nun yapımı 1822'lere uzanıyor. Bisiklet hattının hiç kesilmediği, yanınızdan geçip giden paten ve kaykaycılara gülümseyerek baktığınız, lacivert banklarda oturmuş Akdeniz'i seyre dalan insanlar arasına karıştığınız bu sahil şeridinin müdavimi olacaksınız!

 

2. St.Nicholas Katedrali: Rusya dışındaki ilk Rus Ortodoks Katedrali'nin meskeni de Nice. İsmini aldığı Rus Çarı Nicholas'ın desteğiyle 1912 yılında yapılmış. Ahşap bölümleri, 6 kubbesi ve freskleri ile çok görkemli. Kiliselere meraklıysanız, görmeden dönmeyeceğiniz yerlerden bir diğeri de, La Chapelle de la Misericordisimli barok kilise. Burası da yaldız süslemeleri ve altın renkli mimarisi ile listeye girmeyi şiddetle hak ediyor. Nice’teki bir diğer görülesi mabet ise; Rus Kilisesi. Diğerlerinden daha gösterişli bir mimariye sahip olan bu kilise, Kremlin Sarayı’na benzediği için yoğun turist alan noktalardan biri. 

 

3. Matisse Müzesi: 1917’den 1954 yılına kadar Nice’te yaşamış ve Nice'e aşık olan ünlü sanatçı Matisse'in kapsamlı bir koleksiyonu sanatçının aynı adı taşıyan müzesinde ziyaretçileri ile buluşuyor. Cimiez Tepesi'nde bulunan müzede sanatçının 230'a aşkın tasarımı, 68 tablosu ve 215'e yakın çizimi yer alıyor. İçini gezmeye vakit ayıramıyorsanız, sadece dıştan bu İtalyan tarzı bahçelerle çevrili Ceneviz Villası'nı görmeye gitmelisiniz!

 

4. Colline de Chateau: Nice'de 100'ün üzerinde çeşme ve göl, 15'in üzerinde de plaj var. Tüm bu sahil şeridini, meşhur Baie des Anges ve Castel plajlarını panoramik olarak en iyi açıdan fotoğraflamak isterseniz, Colline de Chateu bunun için en doğru adres. Tepeye asansörle çıkabileceğiniz gibi, Garibaldi Meydanı'ndan tabelaları takip ederek de ulaşabilirsiniz.

 

5. Jardin Albert I: Nice'in yeşili en bol parklarından biri olan Jardin Albert I, Verdun Caddesi ile Phoceens Caddesi arasında boylu boyunca uzanıyor. Yaz dönemlerinde festivaller ve ünlü rock gruplarının performans gösterdiği park, geniş bahçelere ve ünlü Güneş Tanrısı Apollon'un da görülesi bir heykeline ev sahipliği yapıyor. Parkın yakın lokasyonunda alışveriş mekanlarının yer aldığı Jean Médecin Caddesi bulunuyor.  Bu cadde aynı zamanda, Nice’in kamu binalarının da konumlandığı bir cadde olduğundan, başınızı nereye çevireceğinizi şaşıracağınız güzelliklerle dolu.

 

6. Cours Saleya: Nice'in en ünlü semt pazarı her gün Cours Saleya'da kurulur.  Pazartesi günleriyse leziz peynir, zeytin, çiçek, meyve, sebzelerin yerini antikalar, değerli eşyalar ve vintage parçalar sergileyen koleksiyonerler alır. Eğer şanslıysanız, şubat ortalarındaki 'Bataille de Fleurs' döneminde bütün şehrin mimozalar ile dolup taştığı güzel karnavalı ziyaret edebilirsiniz. Pazardan burnunuza kokuları dolan çiçekleri eve götürmek mümkün değil ama  sabun, lavanta buketi ve çeşitli baharat ile şekerlemeleri çantaya atmak kolay! 

 

7. Promenade du Paillon: Şehrin ortasında genç, yaşlı, büyük, küçük demeden herkesi cezbeden bu alan alçalıp, yükselen fıskiyeleri ile tam bir doğal yaşam parkı. Gece ışıklandırması da görülmeli!

 

8. Massena Meydanı:  Satranç tahtasının zeminine benzeyen siyah-beyaz taşlarla çevrili meydanda, kafanızı tepeye kaldırdığınızda oturan adamlar görüyorsunuz. Kendileri 7 kıtayı temsil ediyor.  Meydanın ortasındaki havuz içindeki Apollo heykeli ve etrafındaki bronz heykelleri es geçmemelisiniz. Onlar da farklı gezegenleri sembolize ediyor. Heykel, “League of Feminine Virtue” tarafından kamusal alana uygun bulunmaması nedeniyle 30 küsür yıldan sonra gizlilik içinde restore edilmiş.

 

9. Cimiez: Eğer Matisse hayranıysanız, sanatçının kendi eşyalarını görüp, tablolarında kullandığı renklerin kaynağına Cimiez'de ulaşabilirsiniz. Hazır Cimiez'deyken  Chagall Müzesi'ne de uğramalısınız. Chagall'ın dediği gibi "mükemmel sanat, doğanın bittiği yerde başlıyor." Rüzgar sizi bunaltmadan, muhteşem tepelere çıkardıysa, sonrasında Chagall'ın eserlerine bakarak, uçucu yaz akşamlarının limon ağacı kokusunu içinize çekip, tüm tablolarında güneş bile olsa, ona eşlik eden gökkuşağının renklerine karışabilirsiniz.

 

10. Vieux Nice: Orta Çağ'dan kalan dokusunu kaybetmeyen, pazar sepeti taşıyan yaşlıları, rengarenk evleri, pencerelerden dışarıya sarkacak şekilde asılan çamaşırları ile Nice'in en güzel yeri. Diğer bir deyişle kentin kalbi. Bir çok konsept mağaza, galeri, restoran ve butiğe de sahip.

 

BLOGGER

Özlem Köksal
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET