YEMEKTE - NİCE

NİCE'TE 3 ÖĞÜN ZİYAFET

Nice için lezzetin anavatanı diyebiliriz! Hem Fransız klasiklerini yiyebileceğiniz, hem de şehre özgü yerel lezzetleri tadabileceğiniz bir çok yemeye ve restorana ev sahipliği yapıyor. Yemek alternatifleri oldukça fazla ama tatil süresince tüm öğünlerin birbirinden iyi olması için önerilerimiz hazır.

 

SABAH:

Cours Saleya yakınındaki Le Pain a Table' 'de kruvasan ve kahve eşliğinde güne başlayabilirsiniz (1, Rue Saint-Francois de Paule)

Bir yerde çakılı kalmak size göre değilse, Paillon'un hemen yakınındaki Boulangerie Blanc Patisserie'den bir şeyler alıp, kendinizi alçalıp yükselen fıskiyeleri izlerken çimlerde kahvaltıya bırakabilirsiniz. Bu arada sabah kahvaltısı için Pan Bagnet'i harika, dilerseniz üzerine cila niyetine bir de eklerinden tadabilirsiniz.

 

ÖĞLE:

Midye seviyorsanız, vatanına geldiniz. Öğle yemeğinde midye için Place Halle Aux Herbes''teki L'Abbaye'e gidebilirsiniz. Lokasyon olaral Place Rosetti'ye oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Midye seçimi size kalmış ancak Red Sauce Mussels (Kırmızı Soslu Midye) akılda kalacak cinsten (15 Rue du Pont Vieux)

Öğleni hafif geçirmeyi sevenlerdenseniz Cours Saleya'da pazar hariç her gün kurulan yiyecek & içecek pazarından taze çilek ve ahududu alarak, hem gezip, hep tazelenebilirsiniz.

 

AKŞAM:

Castel Plaj'ın restoranı ortalamaya göre biraz pahalı ama özel bir gece için kesinlikle tercih edilmeli. Midyeye doydum, tercihim etten yana olsun derseniz, Nice'in en ünlü eti "bourgunion"un tadına bakmalısınız. Deniz mahsüllü makarnaları da harika.

Le Safari Cours Saleya'da yer alan ve deniz mahsulü konusunda oldukça kendine güvenen bir restoran. Deniz mahsülleriyle dolu harika başlangıçları var, ana yemek olarak pizzaları da kesinlikle tadılmalı.

 

Peki madem Nice'teyim. Buraya özgü yemeklerin tadına bakmak isterim derseniz, ne yemelisiniz? Orası kolay! 1. Pissaladiere (ançuez ve zeytinyağlı soğan tartı) 2. Pan Bagnet  (Ton balıklı sandviç) 3. Salade Niçoise  (Ton balıklı salata, bugüne dek yediklerinizden çok farklı) 4.Socca  (nohutlu krep) 5. Tourte de blettes  (çam fıstığı, kuru üzüm ve pazı sebzesiyle yapılan yerel tatlı)

BLOGGER

Özlem Köksal
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET