YEMEKTE - SARAYBOSNA

OLMAK VE DE OLMAK

Şu hayattaki en iyi üç huyumdan biri: bir yeri bulmayı kafaya takmak; google map, harita, az önce danıştığım İnformation Center yanlış bile yönlendirmiş olsa, sora soğa varılan Bağdat modeli hedefe ulaşmak. İşte bunun bir örneğine de Saraybosna'da şahit olup, kendime yıldızlı ve havalı pekiyi taktım çünkü tüm yollar son gecemizde bizi To Be Or Not To Be'nin dışarıda iki, içeride dört masalı dükkanına çıkardı. 

 

Garsonluk, patronluk, komilik, aşçılıktan sorumlu To Be Or Not To Be bakanı menüyü tutuşturdu elimize. Bendeki ilk intibaa: babaanne usulü Balkan yemeği yiyeceğiz. Çok Gezenler Kulübü Balkanlar çıkartmasında odalarımız, paralarımız, makinelerimiz, montlarımız ve tabii ki yemeklerimizi paylaşmış olarak ortaya karışık et, spaghetti, salata, tavuk, House Wine olarak adı geçen ev şarabından bir litre sipariş ettik. Önce Belgrad ve Saraybosna'ya kalktı bardaklar, ardından bizi Belgrad'dan Saraybosna'ya getiren kadim dostumuz Djani'ye, on beş dakika içinde dört ayrı ocakta pişmiş yemekler de düştü masaya.  Ondan sonrası offff, inanılmaz, mutluluktan öleceğim sanırım, buradan hiç gitmesek ayarında nidalar.

 

Tabaklar silip süpürüldükten sonra ikram edilen cevizli ve kirazlı brandy'lerden de birer fırt aldık, içkimizi de paylaşmış olarak Saraybosna'ya hoşçakal dedik. Şurası kesin yaz bitmeden yine döneceğiz.

 

 

Čizmedžiluk 5 Baščaršija

Tel: 033 233 265

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET