GEZİNTİDE - DATÇA

ÖLMEDEN ÖNCE CENNETE GİDENLERİN TOPLANDIĞI YER

BOZBURUN YARIMADASI...

¨Ölmeden önce, cennete gidenlerin toplandığı yer.¨

Bu cümle bana değil, ünlü Atinalı düşünür Psyke’ye ait. Son beş yıldır her yaz mutlaka bir kez bünyemi suyuna, ruhumu doğasına bastığım topraklardayım yine.

Bu kez Çok Gezenler Kulübü üyeleri ile düşüyoruz yollara. Marmaris Şehir Merkezi’nden Datça tabelasına sapıp hemen ardından Bozburun levhalarını izleyerek; Hisarönü ve Orhaniye’den geçerek ulaşıyorsun Bozburun Yarımadası’na. Ama yarımada’ya varmadan önce, köylerini  adamakıllı içine çekmek gerek. Gel bak bakalım, köylerde, yollarda seni neler bekliyor....

 

HİSARÖNÜ KÖYÜ

Marmaris –Datça yolunda ilerlerken Hisarönü tabelasını gördüysen, bil ki artık Bozburun Yarımadası’ndasın. Her zaman esen, nemsiz bir havası, tertemiz suyu, denizi, insanı; bu köyün en cezbeden yanı. Sahili, Marmaris bölgesinin rüzgar sörfüne en uygun yeri. Tekneler, en sık Emel Sayın Koyu’na ve Kartal Koyu’na uğruyor, ama kıyıdan denize girmek de ömre bedel. Köyün sırtını verdiği Eren Dağı efsanesi ile hayli ilginç... Efsaneye göre, Rodoos Kralı Staphyus’un kızları, kutsal şarabı korumakla görevlendirilirler. Bir gün uyurken evcil domuzlar fıçıları devirir ve tüm şarabı dökerler. İki kardeş, korku içinde sahile doğru koşarlar amaçları intihar etmektir. Apollon onları kurtarır. Ve Hisarönü Körfezi’ne bakan Eren Dağı’na bırakır. Köy halkı kısa zamanda kız kardeşlerden Molpedia’nın uykusunda hasta insanları iyileştirdiğini ve bu gücü dağın toprağından ve suyundan aldığını fark ederler. Şifa dağıtan bu genç kıza sağlık tanrıçası anlamına gelen Hemithia ismini verirler. İşte o gün bugün, Hsarönü Körfezi’n ve köyünün toprağında, suyunda şifa olduğuna inanır buralılar.

 

Yapmadan dönmeyin:

 • Hisarönü Körfezi’nde rüzgar sörfü
 • At safari
 • Tekne turu
 • Jeep safari
 • Yol üzerindeki Mavi Pide’nin köz patlıcanlı kuşbaşılı pidesi,
 • Hisarönü Köftecisi'nde köfte

 

Nerede kalınır? Golden Key Hisarönü: 10 dönümlük yemyeşil bir arazi üzerine kurulmuş Golden Key Hisarönü. Her şey ahşap ve doğal malzemeden. Daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği ama o kocaman, botanik bahçede çocuk seslerinin de arada kaybolup gittiği, sessiz, sakin, özenli bir otel. Konaklama yarım pansiyon. Sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri abartılı değil ve çok başarılı. Sahili kilometrelerce yüzme hissi yaratıyor insanda. Personel yılardır değişmemiş. Bir gelen misafir, muhakkak ertesi yaz bir daha geliyor. 

 

TURGUT KÖYÜ VE ŞELALESİ

 

Özellikle jeep safari turlarının popüler uğrak noktalarından biri. Antik Bybassos Krallığı’na ait Turgut Kalesi ve doğa harikası Turgut Şelalesi, görmeden dönüme listesinde baş sıralarda. Şelale, Bayır köyü ile Turgut köyü arasında, (Marmaris’ten Datça yönüne doğru giderken, Bayır köyünü Turgut istikametine doğru geçtiğinde,  5'inci kilometrede Şelale tabelasını göreceksin) Buradan girdikten sonra yaklaşık 200 metre kadar daha ilerlediğinde seni ilk karşılayan kuş ve su sesi... Ardından da ormanla ve hele ilk baharsa nefis bir flora ile kaplı bir vadi çıkıyor karşına. Turgut Şelalesi, yaklaşık 4 metrelik bir yükseklikten akan yüksek debili suyu ile özellikle sıcak yaz aylarında ziyaretçilerin popüler uğrak noktası durumunda. Su çok soğuk. Ufak gölde yüzme imkanı da mevcut. Bölgede küçük restoranlar var ve burada yöresel yemekler ile alabalık yiyebilirsin. Ayrıca kendini dağa bayıra vurup fotoğraf çekmek de sana nefis kareler kazandıracak, unutma.

 

 

ORHANİYE KÖYÜ VE KIZKUMU

Baybassos antik kenti eteklerindeki Orhaniye Köyü, üzerinde yürürken, denizen üzerinde yürüyormuş hissi veren kırmızı kumuyla ve koyun ortasında yer alan Şövalye Adası ile ünlü. Kısa sure önce açılan yat limanıyla yatçıların uğramadan geçmek istemedikleri bir koy haline gelmiş. Mitolojik ve tarihi kalıntılar açısından oldukça dikkat çekici olan Orhaniye Köyü’nde en çok merak edilen yer, denizin üzerinde yürüyorsun hissi veren #Kızkumu. Efsanesi ise ilginç; ¨geçmiş zamanlarda bu köyde bir kız yaşarmış, karşı kıyıda yaşayan bir delikanlıya aşıkmış. Ailesinin isteği ise bu delikanlıdan yana değil, kendi istedikleri kişiden yanaymış. Düğün gecesi kız delikanlıya kaçmak istemiş. Sahilde kendine yol yapmak için eteğine doldurduğu taşları denize dökmeye başlamış. Fakat eteğindeki taşlar bitince denizin ortasında çaresizce kalmış ve peşinden gelen köy halkı tarafından öldürülmüş.¨…  İşin bilimsel açıklaması ise, kumul hareketleri sonucunda karadan başlayıp koyu ikiye bölen yaklaşık 600 metrelik sığlığın varlığı.

 

Yapmadan dönmeyin:

 • Kızkumu’nda denizin üzerinde yürüyün
 • Tekne turu yapın
 •  Mavi Yengeç Restoran’da balık yiyin ve bu sakin motelin bungalow’larında kalın ya da plajından denize girin
 •  

 

BOZBURUN

 

Yunan adası Simi’nin karşı komşusu ve yarımadasının en popüler köylerinden biri Bozburun. İsmini merak edip araştırınca, bir yeşil cennet olan yarımadanın ağaç yönünden en fakir burnu çıkıyor karşınıza. Ancak buraya yerleşmiş otellerin yoğun çabaları ile pek çok nokta kendi arazisini zaman içinde yeşillendirmeyi başarmış. Köyün merkezi; pansiyonları, balıkçıları, camisi, köy meydanındaki kahvesi, pişpirik atan yaşlıları ile kesinlikle ziyaret edilmeli. Aynı zamanda ünü dünyaya yayılan ahşap guletlerimizin yapım yeri de işte bu küçük, güzel, sakin Bozburun beldesi. Dört yanın bahar cennet. Minnacık bir köy Bozburun dediğin. İçindeki organik dondurmacı Limon’dan, köy kahvesine, pansiyonlardan Salı günleri kurulan pazarına her şey tam da olması gerektiği gibi.

 

Adatepe Mevkii: Köyden çıkıp tersi istikamette, Söğüt Köyü’ne doğru azıcık devam et, ilkokulun önüne aracını parket, iskeledeki numaraya telefon et, az sonra Bozburun Yat Kulübü’nün teknesi görünür uzaktan. Seni alıp Adatepe Mevkii’ne götürmek üzere. Adatepe, Bozburun’un en sakin ve en bakir köşelerinden biri. Aslında biz şehirlilerin Bozburun olarak bildiği, arabamızı Cumhuriyet Parkı’na bırakıp küçük iskeleden motorla alınmayı bekleyip sonra da 10 dakikada otellerimize ulaştığımız yer Bozburun değil, Adatepe. Adaboğazı’na bakan, gün batımının güzelliğine inanamadığınız Adatepe’den Sabrina’s House’dan, Bozburun Yat Kulübü’ne (yanlış saymadıysam) yan yana 7 otel bulunuyor.

 

Nerede Kalmalı? Bozburun Yat Kulübü: Benim Adatepe için son 5 yıldır tercihim Bozburun Yat Kulübü. Bozburun’a ne zaman gitsem uğradığım, yakınlardaysam illaki yolumu geçirdiğim, tabiatına, atmosferine ve ev sahipleri Zeynep Dirvana ile oğlu Edhem Dirvana’nın sohbetine doyamadığım restoran. Kimisi için otel, benim için ikinci ev. İster sabah kahvaltısı, ister öğle yemeği, ister akşam yemeği için uğrayın Zeynep Anne’nin size hazırlayacağı bir sofrası da, ikram edecek bir telveli kahvesi de muhakkak var. Akşam yemeği için gidecekseniz rezervasyon yaptırmanızda fayda var- 0252.4562192

 

Kocabahçe Glamping Kamp Alanı: Bozburun Dirsekbüyü Koyu’nun hemen arkası. Buraya ismini veren koyun ortasındaki kocaman narenciye bahçesi. İşte bu yaz başı o narenciye bahçesi, Bozburun Yat Kulüpçüler tarafından, nefis ahşap bungolowlar, ahşap bungolowlar, hamaklar ve dev muz, limon ağaçları ile çevrili bir glamping (glamorus camping) alanine dönüştürüldü. İstersen gelip çadır da kurabiliyorsun. İyi pizza, meze ve balık yapan salaş bir restoranı var. Mücveri harika. Gunebakanlar ve kocaman sebze bahçesi, GDO'suz bonuslar. Tek ses cırcır böcekleri. Şezlonglar, tavla, hamaklar, uzun öğleden sonra uykuları gibi güzellikler de ikram -  İletişim için Fulya Hanım 05363723337

 

BLOGGER

Bahar Akıncı
 • Instagram
 • Twitter
 • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET