SANATTA - OSLO

OSLO KÜLTÜR MERKEZLERİ

Den Norske Opera & Ballett: Yaz kış üzerinde yürünebilen, dış kabuğuyla çok güzel bir manzaraya hakim Norveç Opera ve Bale Binası'nın her adımda değişen, zenginleşen, gölge, ışık ve manzarayı içeri alan cam ve mekana sıcaklık katan ahşap gibi malzeme seçimleriyle organik doku ve formların hakim olduğu iç mekanı da mutlaka ziyaret edilmeli. Etkinlik ve konser takvimi için http://operaen.no/en/ adresi incelenebilir. 

 

Astrup Fearnley Museet ve Aker Brygge: Daimi koleksiyonunda Jeff Koons, Damien Hirst, Felix Gonzales-Torres, Andreas Gursky, Charles Ray, Tom Sachs ve Richard Prince'ın işlerinin yer aldığı Astrup Fearnley Müzesi süreli sergilerinde çoğunlukla çağdaş İskandinav sanatçıların işlerini tanıtma misyonunu üstleniyor.  Binası Renzo Piano tarafından tasarlanan Astrup Fearnley Müzesi, Oslo'da geçtiğimiz 1982'de kapanan eski liman bölgesi olan bugünse alışveriş ve rekreasyon alanları, ofis alanları, bir liman, restoranlar ve konutlardan oluşan Aker Brygge kentsel dönüşüm bölgesinde yer alıyor. Güneşli günlerde Cafe Renzo'da ya da müzenin önündeki çimenlik alanda yelkenliler izlenebilir, müze mağazasından en popüler dergilerin son sayıları ve tasarım hediyelik eşyalar satın alınabilir. Müze Pazartesileri kapalı. Giriş tam 100 öğrenci 60 Kron. 

 

Opera ve Bale Binası ve Astrup Fearnley Çağdaş Sanat Müzesi dışında; Norveçli Munch'un, aralarında ünlü Çığlık'ın da yer aldığı eserlerinin sergilendiği ve sanatçının hayatını izleyicilere tanıtan Munch Müzesi ; 8-11. yüzyıllar arasında İskandinavya'da varlık göstermiş Vikinglerin yaşantılarına tanık olmak için Museum Of Cultural History  Oslo'nun en geniş resim ve heykel koleksiyonunun yanı sıra daimi ve süreli sergilere göz atmak için de National Gallery  Oslo'ya uğrayan sanatseverlerin ilgisini çekebilir.

 

Tasarım ve mimari alanında çalışanlar Doga'daki seminerleri, konferansları, sergileri görmek isteyecektir. Şehrin kuzeydoğusunda heykel parkı olarak bilinen Frognerparken aynı zamanda Nobel barış ödülünün tasarımını da yapan ünlü sanatçı Gustav Vigeland'ın enstalasyonlarını da açıkhavada sergiliyor!

BLOGGER

Elif Tanverdi
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET