YEMEKTE - PARİS

PARİS, 2014, KIŞ

Paris’te yılbaşının ilk günlerini ya da bu yılın son günlerini geçirecekler cemiyetine katılmışsanız, işte size birkaç öneri. Yeni, yerlisinin sevdiği, samimi...

 

Gardan olma mesken La RecyclerieEski gar, şimdi doğa dostu bir kahve. İçinde kendin yap, kendin kullan workshop’lar, pazardan taze alınmış malzemelerle yapılan yemekler, glütensiz kurabiye yapma atölyeleri, atıkları azaltmanın yolları gibi pek çok program var.

 

Garajdan devşirme bar Blind PigGarajdan bar yaratma akımının Paris temsilcisi Blind Pig, her hafta başka bir yemek kamyonunu mekanına davet ediyor. Meksika, Tayland, Viyetnam, Çin yemeklerini uygun fiyata yemek, duvarda sanat görmek, şarap tadımlarına katılmak istersen pazartesi hariç her gün 12:00 – 22:00 arasında açık.

 

Öğle saatinde Rachel’s’dasınız! Le Bal Café, Le Camion Qui Fume, The Broken Arm gibi restoranlara yaptığı pasta, bagel, tartlarla tanınan Rachel Moeller sonunda kendi restoranını açtı. Kinoalı salatalar, New York stili pastırmalı sandviçler, bagel içinde ne istersen. Özellikle öğle yemeği için Marais’de uğranılacak adres Rachel’s (25 rue Pont Aux Choux)

 

En neo-bistro RatapoilHer köşesi yemek cenneti Paris’te son açılan neo-bistrolardan biri de Ratapoil. Balık lezzetlerinden sonra, tuzlu-karamelli çikolatalı pudingi için yer ayırmak mecburi. Pazartesi hariç her gün 12:00-15:00, 19:00-23:00 arasında masalarına kurulabilirsiniz.

 

Ne ararsan Charlie'de var: Yukarıda sergiler, aşağı katta konserler. Biraz Dalston tipi, hafiften Williamsbourg ruhu. 25 yaşındaki Charlotte Galitzine’in mekanında günün her saati kalabalıklar var. Bazı günler işinin ehli isimler vücudunuza geçici dövmeler resmediyor, bir diğerinde kuaför koltuğuna oturuyor, saçınızın şekil almasını bekliyorsunuz. İşte böyle bir yer.

 

Brooklyn’den fırıncı geldi: Eski Parisien uzun yıllar Brooklyn, NY’ta yaşayıp, yeniden memleketine dönerse… Ortaya Folks & Sparrows isimli dükkan çıkar. Sandviçlerin ekmeklerini kendileri, kekleri anne usulü yapmaktalar. Pazartesi hariç her gün 10:00-19:00 arasında freelance çalışanlara açık.

 

Pek sportmen Les Niçois: Les Niçois Güney Fransa lezzetlerini Paris’e getiren bir restoran. Kendini böyle tanımlıyor. Her Perşembe 1950’li yılların Fransız chanson’larını çalan bir pianist yemeklerinize eşlik ediyor, dileyen alt katındaki petanque sahasında yemek sonrası sporunu yapıp da dükkanı kapatıyor.

 

Kokteylci BespokeParis kokteyl bloggerlarının (evet bu da bir meslek) yazdığına göre son zamanlarda şehrin en kapısında sıra beklenen, sonra barın önünde bardak beklenen barı Bespoke. Henüz Çok Gezenler Kulübü olarak onayı verememiş olsak da, sorduk soruşturduk, dedikodular doğruymuş.

 

 

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET