YEMEKTE - PARİS

PARİS VOL.2014

Bu yaz yolu Paris'ten geçecekler ve orada duracaklar... Parisien'lerden onaylı en yeni adresler bizde. Sizinle de paylaşmamazlık etmedik...

 

Hipster çekim alanı Clint

Çekirdekler bu aralar Paris’in en revaçta kahvecisi olan Belleville Brûlerie’den… Bu yüzden brunch için mekan aradığınızda Parisliler’in listelerine çoktan girmiş. Ama asıl yıldızı öğle ve akşam menüleriyle alıyor. Le Royal Monceau’nun eski şefi Romain öğle saatlerinde çıkardığı sebzeli burgerler ve Amerikan spesiyalitesi mac & cheese ile, akşamları ise sığırın kaburgasından yapılan biftekleri ile sükse yaratıyor. Yemeğin sonunda vanilyalı tart  için yer ayırmayı, ardından da restoranın bir kısmına açılmış dükkanındaki t-shirt’lere bakmayı ihmal etme. Paris’in tüm hipster’larına haftanın bir günü burada rastlamak mümkün.

 

Köftehor Balls

Yemekte ne istersin? Köfteeeeeee diyenlerden misin? O halde Balls tam senlik. Maydanoz ve soğanla tatlandırılmış dana, tarhun out ve limonla yapılan tavuk, kimyon, kişniş ve ekmek karıştırarak oluşan kuzu, bezelye ve patlıcandan oluşan sebze köftelerine yoğurt, domates gibi soslar ekleniyor. Yanında risotto, mercimek salatası, polenta, tatlı patates püresi gibi güzellikler var. Kısaca: Cennet. Acelesi olanlar için köfteleri ekmek içine koyup paket de yapıyorlar.

 

Brunching @ Benedict

Yaşadık! Cumartesi –Pazar brunch için Marais’deyiz. Burgerlerinden bildiğimiz Schwartz ekibinin yeni mekanı: Benedict. Herkesin bayıldığı Eggs Benedict’i çedar peyniriyle, hamburgerleri kaz ciğeriyle yapıyor, isteyene yumurtayı club sandviçin içine ya da kruvasanın ortasına koyuyorlar. Aman dikkat 12:00 -15:00 arasında açık, ardından 19:30’a kadr kapatıp akşam servisine yeniden sandalyeleri diziyor kapı önüne (19 rue Sainte-Croix de la Bretonnerie)

 

Şefin önerisi: Blue Valentine

Paris’te şef arkadaşların olması #bayaiyi. Sana böyle küçük, lokal, saklı restoranları öneriyorlar. Blue Valentine yedi sekiz etaplı menü sistemiyle çalışıyor. Çipura carpaccio, beyaz sebzeli alabalık, havuçlu dana gibi spesiyalleri var. Tatlı kuşağında kestaneli mont blanc için yer ayırmak lazım.

 

3 öğün tatlı Dessance

Tamam yemekler güzel. Ama buraya gelme nedenin o değil. Olayı Paris’in ilk tatlı restoranı olması. Philippe Baranes her türlü meyveyi süt, yumurta, yoğurt, kremayla birleştirip akıl almaz tatlılar yapıyor. Üstelik sen de izliyorsun.

 

Yükselen değer Paradis

Paris'in son dönem şeflerinden Nicolas Gaudin ekibini toplayıp Paradis'ye transfer oluyor. Spesiyalitesi: Fransız yemekleri. Ama küçük porsiyonlar yerine kepçeyi bol, fiyatları uygun tutuyor. Art-deco tasarlanmış ortamda, etrafında Man Ray fotoğraflarıyla bir akşamını 1930'ların Fransa'sında hissiyle geçirebilirsin. 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET