SOKAKTA - NİCE

PASTORAL RÜYA: VİEUX NİCE

Promenade des Anglais'nin uzun mavi kumsalına doyduktan sonra görebileceğiniz en renkli, en pastel tonlardaki evlerin bulunduğu sokaklara bırakabilirsiniz kendinizi. Hangi köşeden dönseniz bir başka güzelliğe açılan tatlı Fransız balkonlu evleriyle insanın yüzünde tebessümü daimi kılan bir adres: Vieux Nice.

 

Barok döneme ait Chapelle de Miséricorde, 17.yüzyıldan kalan Cathédrale de Ste - Réparate ve parlak seramik süslemeli kubbesiyle La Petite Maison kesinlikle görülmeye değer adresler. Elinize fotoğraf makinenizi alıp, oymaları ve duvar süslemeleri ile bu kathedral ve kiliseleri gezerken, ara sokaklarda karşınıza çıkacak güzellikler için de tetikte olmalısınız. Dar sokakları kaplayan hardal sarısı-toz pembe evleri ve Place Rossetti'nin hareketliliği ile bu semtin farklı bir ışığı olduğunu her adımınızda hissedeceksiniz...

Canınız dondurma çektiğinde ki çekecek,  100'den fazla çeşide sahip Fenocchio sizi bekliyor olacak.

Oyuncak almanın, yaşla bir ilgisi olmadığını düşünenlerdenseniz Eski Nice'in Place de L'Ancen Senat sokağına açılan kısmında dışarıda rüzgar gülleri ve vintage arabalardan oluşan tatlı bir dükkan var. Burası L'Atelier des Jouets!

St.Jacques Le Majeur Kilisesi'nin hemen çaprazında, Rue Droit'te bulunan Espuno tatlı ve tuzlu atıştırmalıklarıyla çantanıza girmeyi hak edecek lezzetler sunuyor.

Hangi sokağa sapsanız, hangi köşeden dönseniz her mesleğin ustalarıyla karşılaşacaksınız. Masanıza her gittiğiniz şehirden bir şeyler alıyorsanız, mutlaka Transparance adlı dükkana uğramalısınız. Fransız zarafetinin en güzel örneğini görebileceğiniz orta yaşlı bir hanımın işlettiği bu mekanda en küçükten, en büyüğüne cam obje var. Fiyatlar: 40 eurodan, çok çok büyük objelere çıktıkça 2000 eurolara kadar artabilir.

Vieux Nice, adını aldığı Eski Kent'e yaraşır birden fazla vintage dükkanına da ev sahipliği yapıyor. Vintage demişken, sadece lafta değil kreasyon ve yıl anlamında da gerçekten Chanel, Louis Vuitton gibi ünlü markaların 50 yıl önceki modellerini yeni gibi alabiliyorsunuz. La Belle Epoque Vintage (1 Rue du Jésusve Caprice Vintage (12 Rue Droite) isimlerini not edin! Nice’te ihtiyacınız olacak.

1657’de yapılan Lascaris Sarayı tarihi ve kültürel önemi ile kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Yılda yaklaşık 40 festival düzenleyen, 30'a aşkın müzesi olan bir sanat şehrinden söz ediyorsak eğer, hiç üzülmeyin bu şehir sizi saray gezme zevkinden de geri koymuyor. Merdivenleri kadar, tanrı ve mitoloji taslaklarından oluşan mimarisiyle de sizi kendine aşık ediyor. İçeride 500'den fazla müzik aletinin koleksiyonu sergileniyor, bu da Nice'deki bu sarayı Fransa'nın ikinci büyük ve önemli koleksiyonunun ev sahibi yapıyor.  Enstürmanların hepsi 19. yy'ın barok el işçiliği ile tasarlanmış. O arpları, piyano ve klarnetleri gördüğünüzde, kendinizi sanki o yüzyılın balosunda bir konukmuşsunuz gibi hissediyorsunuz.

Şimdi hazırsanız, sizi dünyanın en sevgi dolu pencerelerinden birine götürüyoruz. Kendisi kiremit rengi ve hardal renginin en güzel tonlarını göreceğiniz bir binadaki yeşil panjurlu  pencere. Ortasındaki kalp, herkesin Nice'e gelip de fotoğraflamak isteyeceği türden. Adres: Rue Rosetti.

Öğle yemeği molası geldiğinde, tek masalı Delit-Delice'tesiniz. Harika sandviç ve salata yiyerek, muhteşem güzellikteki Fransız demliklerinde içecek bir şeyler yudumlayabilirsiniz.

Şimdi Nice'e özgü bir lezzet olan soğan turtasını en iyi yapan yere sizi götürelim. Kendisi 20 masadan oluştuğu için akşam saatlerinde kapısında biraz yoğunluk olabiliyor. Dükkanın adı: Chez Memere (6 Rue Francis Gallo). 2006 yılında hayata veda eden babaannesinin izinden giden torununu, mekanı işletmeye devam ediyor, gelenlere babaannesini anlatıyor.

Karnınız sokakları kaplayan muhteşem kokular yüzünden bol bol acıkacak. Bu yüzden restoran önermeye devam! Karı koca işletmesi olan Olivieara'da hem yemek yiyebiliyor, hem de dükkan sahibi olmakla kalmamış, iyi bir degüstator olmuş bu tatlı Fransız beyin elinden leziz şaraplar tadıyorsunuz. Zeytinyağlı tiramisu"sundan tatmayı unutmayın!

Son olarak Mistercanne isimli dükkana şık bastonlar, yelpazeler ve birbirinden farklı sapları olan şemsiyeler almak için uğramalısınız. 

BLOGGER

Özlem Köksal
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET