DÜKKANDA - BARSELONA

PAZAR YERİ EIXAMPLE DRETA

Sessiz, sakin, kozmopolit, çocuklu ailelerin, pazar alanlarının, kısaca geceleri sükunete boğulan sokakların arasındasınız Eixample Dreta’da. İyi yemek yiyip, birkaç dükkan gezmek, oturduğu kahvede kitabını okumak isteyenlere duyurulur.

 

En mis kokulu sabah aktivitesi: Mercat de la Concepcio’da, almak için olmasa bile taze çiçekler arasında güne başlamak için bir sabah geçirmek güzel. Dilersen bardan çıkınca uğra, istersen sabah koşusundan önce.

 

En erkeksi dükkan: Balenciaga, Guido, Le Chameaus, Marsell ayakkabılar; Liberty, Corgi, Albert Thurston, Falke, Tumi, Maison Martin Margiela, Moscot aksesuarlar. The Outpost alışveriş yapmayı seven, kendine bakan erkeklerin cenneti.  

 

En evlere şenlik alan:  Yüzlerce metrekareye yayılmış tencere-tavalar, lambalar, tabure, çaydanlık, kalemlik, saat, valizler. Vinçon, incik boncuk işini tasarım harikası seviyesine taşıyanların mekanı tam.

 

En iyi öğle yemeği: Kesin bilgi, Bar Mut. Tarak, midye, istridye, ve her türlü denizden çıkan ürün yanında bir de güzel şarap açıyorsun. Ben diyim üç saat sen iste beş saat. Otur oturabildiğin kadar. 

 

En eğlenceli pazar: Yukarıdan 60’lardan kalma ahizeler sarkıyor, hemen yanındaki masada bir kurşun asker duruyor. Şapkalar, sepetler, masalar, 70’lerin retro tipi mobilyaları, duvar kağıtları. Meubles RAM özellille film ve sinema setlerinde çalışanların uğrak yeri. Almaya olmasa da sanatçılarla tanışmaya gidebilirsin diye düşündüm (Carrer de Cartagena, 164).

 

En renkli dükkan. Freaks. DVD, resimli roman, poster, kitap, oyuncak, dövme. Kısaca koleksiyonerlere bayram ettirecek her türlü mal var. 

 

En büyük hurdacı: Els Encants’da kırık televizyon, makine, ayna parçalarının arasında, gözleri dört açıp baktığında büyük anne yadigarı iğneler, çay setine uygun kaşıklar, sapasağlam mutfak malzemeleri bulmak oldukça mümkün. Pazarlık yapmayı sakın unutma (Placa de les Glories).

 

En mutlak akşam yemeği: El Bulli’de çalışmış, Ferran Adrià’nın çömezlerinden olan Carles Abellan’ın Tapaç 24 restoranında yemek yemek şart da, bazen 40 dakikadan fazla sıra beklemek gerekebiliyor. Sabır.

 

Mutluluk en kesin bar: Kırmızı, loş ışık. Caz müzik, 1960’lardan kalma ruhani havalar.  Les Gens que J’aime’e kaçta oturduğunu bilmem ama onlar hadi yavaştan kapatıyoruz demeden kalkamıyorsun.

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET