GEZİNTİDE - KAPADOKYA

PERİBACASI

Öncelikle peri bacası nedir o konuya bir açıklık getirelim. Yüzyıllar içerisinde sel suları dik yamaçlarda kendine yol buluyor, sert kayaları çatlatarak aşındırıyor. Buna bir de rüzgarın etkisi eklenince ortaya konik şekilli bir doğa harikası çıkıyor. Şapkayı oluşturan kaya türünün gövdeyi oluşturan kaya topluluğuna oranla daha dayanıklı olması peribacasının oluşmasındaki ilk koşul.

 

Peki Kapadokya’da peribacası örnekleri nerede?

 

1. GÖREME AÇIKHAVA MÜZESİ: Kapadokya’nın tüm gerçek hikayesini burada öğreniyoruz. 4. yüzyılın sonlarından beri Hristiyanlık’ı yaymak için bu bölgeye gelen psikopozlar kendilerine yaşamak için peri bacaları içindeki mağaraları seçiyor. Dolayısıyla burası manastır, yemekhane ve pek çok kilisenin olduğu bir kente dönüşüyor. Bu kentlerden biri düşman tarafından keşfedilip, hayati tehlike başlayınca da, hemen bir diğerine geçiliyor. Göreme Açıkhava Müzesi bu yerleşimin en iyi örneklerinden. 1985’ten bu yana UNESCO Dünya Mirasları listesinde. Kızlar ve Erkekler Manastırı, Yılanlı Kilise, Aziz Basil Kilisesi, Çarıklı Kilise, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Karanlık Kilise içindeki secco’lar (yani kuru zemin üzerine yapılmış resimler) İstanbul Kariye Müzesi’nden de gayet iyi bildiğimiz Hristiyanlık tarihini anlatıyor. Benim favorim 10 TL ekstra ücret karşılığında girdiğiniz, zaman içerisinde talan edilmemiş Karanlık Kilise. Hemen çıkışındaki Tokalı Kilise de Meryem Ana’nın kucağındaki İsa’yı görebileceğiniz çok güzel secco’larla bezenmiş. Giriş 20 TL, Müzekart geçiyor.

 

2. PAŞABAĞ VADİSİ: Peribacaları içinde favorim sanırım Paşabağ vadisi oldu. Öncelikle tepeden baktığınızda manzara enfes. Aman yerler kayıyor diye çıkmamazlık yapmayın. Ardından bu harikulade doğa oluşumu içinde yürümeye başlıyor, boyları 15 metreye kadar olan peribacalarının ihtişamını daha da iyi anlıyorsunuz. Sonunda karşıma çıkan kayalıklar içerisinde bir zamanlar şehir kurulmuş olduğunu, insanların inzivaya çekilmek için burada yaşadığını düşününce, etkilenmemek elde değil.

 

3. ÜÇ GÜZELLER: Anne-baba-çocuk olarak düşünülen Üç Güzeller'in rehberimizin anlattığına göre hiçbir tarihi önemi yok. Sadece Ürgüp-Göreme yolu arasında, arkasında Erciyes Dağı ve kıpkırmızı kaya manzarası eşliğinde durması yüzünden popüler olmuş.

 

4. ZELVE: Hala gördükleriniz yetmedi mi? O halde Zelve’ye 10 TL ya da Müzekart karşılığında girebilir, parkurlar arasında yürüyüş rotaları belirleyebilirsiniz. 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET