YEMEKTE - DATÇA

PİDE BALIK SAVAŞLARI

“İki deniz tek rüya” tanımına cuk oturan fiziki yapısına da aşık olduğum yer, Datça! Dalaman havalimanına iner inmez insanın kendi kendine “hiç durmadan yarımadanın sonundaki Knidos’a kaç saatte giderim acaba?” dedirtecek kadar cazibeyi barındırmasıyla birlikte mutfak kültürü için de hem geçmişinden miras almış hem de kendisine aşık olup buraya gelenlerle büyümüş, yaşamış bir yer burası.Gerek Datça yarımadası gerek Marmaris, Hisarönü, Selimiye, Bozburun tarafı mutfak dostları için kendilerinden bir şeyler bulabilecekleri alternatifler sunuyor.

 

Pide Savaşları! Nedendir bilinmez, Marmaris – Bozburun kavşağı üzerinde resmen yıllardır süren ve insanların tarafı olduğu pide savaşları yaşanıyor; en popüler mekânlar Mavi Pide ile Üçler Market ve Pide Salonu. Mavi’nin yaratıcı kafasından olsa gerek, patlıcanlı pideler revaçta.

 

Taylandlı  Mistral Restoran: 1983’te kurulan Club Mistral, Orhaniye Martı Hemithea Oteli içinde Ege – Tayland mutfağı karışımlı restoranı olarak hizmet veriyor. Sahibi Okan Kitapçı’nın kitap sevgisi ve Budizm arayışından bize kalan sanırım Türkiye’nin en özel Tayland lezzetleri restoranı oluyor.

 

İtalyan işi Il Riccio: İtalya’nın Capri adasından transfer, Michelin yıldızlı bu Akdeniz lezzetleri mabedi yarımadanın en şık restoranı! Ahtapot salatası ve makarnalarına 10 numara beş yıldız!

 

Hidayet Selimiye: Şimdilerde yat kötü haline gelen Selimiye’de restoran rekabeti devam ededursun bu sene ibrenin Hidayet’e kaydığını öğrendik. Denizin hemen yanında yiyeceğiz mezelerin ve balıkların tadı bir başka!

 

Palamutbükü Keçi Sütü Dondurma ve Mısırcısı: Sahilde  “%100 Keçi Sütü” tabelasını gören, hemen arabasını park edecek bir yer bulsun. Eskiden çok daha uygun fiyatlı ve lezzetli olduğu söylense de bence hala nefis! Bu arada dondurma yemek istemeyenler, tatlı bir küçük kızın sattığı mısırların peşinde gezebilir. Yıllar içerisinde onun da büyümesine resmen şahit olduk ve galiba Türkiye’nin en iyi 10 mısırcısından biri oldu.

 

Datça Pehlivan: Datça merkezde yer alan; zeytin, zeytinyağı, badem, reçel ve sabun gibi ürünleri satan bu aile işletmesinin bademli zeytini ve kuru domatesi çok lezzetli. Benim şahsi favorim ise Bursa’da bir teyzeye yaptırdıkları acı biber reçeli.

 

Goldenkey Bördübetİçinden dere geçen, hem de tavşanlı, balıklı, kuğulu otel yapmışlar! Goldenkey Bördübet’i, o doğal güzelliğini anlatmaya kelimelerin yetmeyeceği gibi, şefi Kasım ustanın elinden çıkan taş fırın lahmacununu dürüm yaparken içerisinde patlıcan ezmesi, roka ve nar ekşisi de ekliyorlar. Öğlene kadar yüzüp yorulanlar için tam bir enerji deposu!

 

BLOGGER

Tat Dedektifi
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET