SANATTA - PRAG

PRAG GÖRÜLECEK YERLER

Stare Mesto: Şehrin on üçüncü yüzyıldan beri ayakta duran en eski meydanındasınız. Burada görecekleriniz arasında pek çok tarihi yapı, kilise, devlet tiyatrosu, astronomik saat ve barok mimarinin izlerini taşıyan binalar bulunuyor.

 

Charles Köprüsü: XIV. yüzyıldan beri Lesser kentini Prag Kalesine bağlayan bu köprüde günün her saati müzisyenler, sanatçılar, ressamlar, opera söyleyenler bulunuyor. İlk yapıldığında sadece taş bir köprüyken 1600-1800 yılları arasında Hristiyan geleneklerine uygun olarak pek çok heykel dikilmiş.. Doğal felaketlerin ardından köprüde 75 heykel şu anda ayakta durmakta, bunların içinde en eski olanı John of Nepomuk’un.

 

Astronomik Saat: Prag’ın Eski Şehir Meydanı’nın tam ortasında 1490’dan beri doğru zamanı göstermeye ayarlı bu saat, her saat başında tahtadan oyma aziz figürleriyle vakti bildiriyor.

 

Zlatnická Ulička: Prag Kalesi çevresinde bulunan bölge15. yüzyıldan kalma 11 evden oluşuyor. O zamanın sanatçıları, zanaatkarları nasıl yaşamış bu evlerde canlı müze olarak görebiliyorsunuz. Orjinal adının Zlatnická ulička (Altın Yol) olmasının nedeni zamanında çok altıncının burada ikamet etmiş olması. Her gün 09:00’dan itibaren 250czk karşılığında gezilebiliyor.

 

Mala Strana: Barok mimarinin izlerini taşıyan bu bölgede Wallenstein Sarayı, St. Nicholas kilisesi, ve ünlü romancı Jan Neruda’nın yaşadığı ev görülmeli.

 

Jindrisska Kulesi: 1472–1476 yılları arasında yapılmış gotik mimarideki kuleden şehrin enfes manzaraları yakalanabilir. Büyük bir yangından sonra 1745’te barok stilinde yapılmış, 1870’de Mocker tarafından yeniden orjinal haline gotik stiline dönmüş.

 

Klementinum: 1232’de yapılmış binada zamanında pek çok müzisyen, filozof, müzisyen, bilimadamı yaşamış. İçindeki aynalı kilisede pek çok fresko bulunuyor. Wolfgang Amadeus Mozart da burada konser vermiş. Kütüphanesinde 16. yüzyıldan bu yana toplanmış 20000’den fazla kitap bulunuyor. 172 basamakla çıkılan Astronomik Saat de burada.

 

Prag Kalesi: Milattan sonra 880 yılında yapılmış Avrupa’nın en büyük kalesi. İçerisinde Çek krallarının da evi olmuş olan St. Vitus Katedrali, müzeler, sanat galerileri, pek çok hediyelik dükkan bulunuyor.

 

Stavovské Divaldo: Neo-klasik tarzda 1783’te yapılmış bi tiyatro Avrupa’nın en eskilerinden biri olarak kabul ediliyor.Prag’da yaşamış ve çalışmış olan Amadeus Mozart’ın da pek çok eseri bu tiyatronun sahnesinde hayat bulmuş. 1786’da Figaro’nun Evliliği, 1787’de Mozart tarafından yönetilen Don Giovanni prömiyerleri gibi. Denk getirip burada bale, opera izlemek şart.

 

Komünizm Müzesi: Sovyet döneminden kalma pek çok heykel, fotoğraf, tarih burada görülebilir (Na Prikope 10).

 

Tarihi Tramvay: Petrin Hill’in tepesine kadar çıkan bu tramvayın en yukarıdaki noktasında seni enfes bir Prag manzarası bekliyor.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET