BARDA - BRÜKSEL

Saİnt-Gery'de Perşembe

Bir Perşembe akşamı Hazal'ın araştırmaları sonucu Brüksel'in mahallesi olduğuna karar verdiğimiz Saint Géry'deyiz. Barlarla dolu hareketli bir meydan ve meydana açılan sokaklar. Le Roi des Belges ilk durak. Atmosferi süper. Belçikada gireceğiniz her barda menüde en az 20 çeşit bira var. Burada da öyle tabii. Ben de bir Kriek (vişneli lambic) sipariş ediyorum ama öğlen tattığım Duvel kadar sevmiyorum. Tatlı içecekleri seven bana bile fazla tatlı geliyor (Jules Van Praetstraat 35)

 

Buradan sonra Café des Halles'a geçiyoruz. Az önce oturduğumuz barın tam karşısı. Tam benim sevdiğim gibi, eski bir endüstri binası yeniden işlevlendirilmiş. Ortada bar, masalar ve dj kabini var, yanlarda da buranın eski halini gösteren bir sergi. İçeriye hızılca bir göz attıktan sonra bir sonraki aşama. Bardan bara atlama kolay iş değil (Sint-Gorikshallen / Halles Saint-Géry).

 

L'archiduc'ün atmosferi çok absürd. Her yaştan, her kafadan insan var. Hazal burayı Aztek'e benzetiyor. Gerçekten de içi 1930'larda yapılmış ve hiç değiştirilmemiş, orijinal bankları ve kapısı korunmuş, art deco tarzı bu barda bir tek mantı ve sucuk servisi eksik. Burada da Weissebier deniyorum. Favorim hala Duvel (Rue Antoine Dansaertstraat 6).

 
Bir de gündüz vakti görelim buraları diyerekten Cuma akşamüstü St. Gery meydanına Zebra'ya gidiyorum bu sefer de. Önündeki renkli sandalyeler dolu. Meydan cıvıl cıvıl. İnsanlar keyif yapmakta. Akşam burada ücretsiz olarak konser verecek olan grup soundcheck'te. Sadece Zebra'da değil Cafe Kafka'da da ücretsiz konserler oluyormuş. Ben barda oturup etrafı izlerken bir kahve içiyorum. Benden başka herkes bira içiyor. Haftasonu iyice hareketli, Cuma gecesini de burada geçireceğiz belli (Place Saint-Géry 33)
 
 
Beklendiği gibi Cuma gecesi de meydan ve her barın önü yine insan dolu St. Gery'de. Hava güzel, içkiler ellerde, Brüksel halkı ayaküstü sohbet etmekte. Aralarına kaynayıp biz de bir bardan diğerine geçiyoruz. Mahalle barhopping yapmaya müsait ne de olsa. Birinde ışığa birinde müziğe eh deyip çıkıyorız ama bahane hepsi, amaç bütün barları gezmek aslında!

BLOGGER

Elif Tanverdi
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET