İPUCU - SARAYBOSNA

SARAYBOSNA’DA ULAŞIM

Saraybosna, Sarajevo ya da Saray Ovası. Dinar Alpleri'yle çevrili Saraybosna Vadisi içerisinde, Miljacka Nehri  çevresinde kurulan. Adım attığımız anda ilk duyduğumuz şey şu oldu: Bu şehirde kaybolmanız imkansız. Haritayı elimize alınca haksız olmadıklarını anladık. Şehrin iki ucu var: Başçarşı ve Ilıca. Bu iki ucu birleştiren iki de ana cadde. Bu paralel caddeler arabalar için tek yön ilerliyor, tramvay da aynı hatta gidip geliyor.

 

Aslında bakarsanız Saraybosna’da gezerken hiçbir vahasıtaya ihtiyacınız yok. Şehrin tamamını bir, bilemedin bir buçuk günde, o da her sokağına girmek suretiyle yürüyerek bitirebilirsiniz. Başçarşı taraflarında gezmekteyseniz, zaten kürkçü dükkanı misali dönüp dolaşıp gene Başçarşı’da buluyorsunuz kendinizi. Bir bakmışsınız gene İstiklal Caddesi’ni andıran Ferhadiye’desiniz veya Sebil’in önüne çıkmışsınız.

 

Tramvaya binip de şehirde bir tur atmak isterseniz, bileti kiosklardan veya tramvay içinden alabilirsiniz. Bilet fiyatları tramvay içinde 1,8 BAM, büfede ise 1,6 BAM. Tramvayın gitmediği bir noktaya gitmek istiyorsanız otobüsü de tercih edebilirsiniz. Saraybosna’da otobüsler sabah 06:00’dan gece 23:00’e kadar çalışıyor.

 

Taksi, Saraybosna standartları içinde lüks sayılsa da bizim memleketten gidenler için – hele ki yalnız başınıza gezmiyorsanız mantıklı bir tercih olabiliyor. Şehir içinde çok ihtiyacınız olmasa da havaalanı ya da otobüs terminaline giderken taksi tercih edebilirsiniz. Saraybosna Havaalanı – Başçarşı arası taksi ile 30-40 BAM, otobüs terminali Başçarşı arası ise yaklaşık 15 BM tutuyor.
 

BLOGGER

Gizem Elçi
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET