YEMEKTE - GAZİANTEP

SEKİZ ÖĞÜN YEMEK

 

Dünyada şehir ismiyle anılan tek yer Antep. Sabah ilk uçakla günübirlik yemeğe gidenler mi istersin, kilosu 27 TL olan fistık için yanında çekçek bavul taşıyanlar mı? Kime sorsak İmam Çağdaş’ye kebap yiyin, baklava yiyin dedi ama biz tabii ki bu klişeyle yetinmedik. Kendi, özelinden, esnaf usulü listemizi yaptık.

 

Sabah kahvaltısında, ya da uzun geçmiş bir gecenin sonunda beyran yemek adeti var Antep’te. Bu pirinç ve etsuyuyla yapılan bir tür çorba. En iyisi Dukat’ta. Önden de beyin kavurma siparişi verin mutlaka dediler.

 

İlk öğle yemeğini Ciğerci Mustafa’da yedim. Ciğeri de kebabı da yanında gelen sumaklı soğanı, kara lahana salatası, acılı turbu da enfes. Bu lezzete adam başı ödenen ücret 13 TL. Ama ciğerin babasını yemek istiyorsan pazar günü köprübaşına gelen arabaya uğrayacaksın dediler. Önündeki kalabalıklardan tanırmışız. Malzemesi bitince çeker gidermiş. Ondan yola erken koyulmak gerek.

 

 

Katmer’i ben nedense içine peynir-domates koyar, üzerine labne- çilek reçeli sürer de yerim diye hayal ettim. Meğer bol fıstıklı, bol kaymaklı bir tatlıymış kendisi. Zekeriya ve Ebrar’da iyisinden yemek mümkün. Ama sabah saatlerinde, öğleye kalmıyor.

 

 

Üçler ve Çulcuoğlu Antep yerlisinin kebapçı seçimleri. Herşeyi güzel diye anlatıyorlar kısaca.

 

 

Tostçu Kadir‘in dillere destan 06:00-12:00 arasında servis edilen çift kaşarlısından ben yiyemedim, sen yersen haberini uçur lütfen. Sanayi’de diye adresi verdiler.

 

 

Nohut dürümü de karnım çok acıktı bi tost mu ısmarlasak diyenler için özel lezzet. Dürümün içine baharatlarla lezzetlenmiş nohut sarılarak yapılıyor. Ömeriye Camii yanındaki Habeş Usta işin piri. Üzerine de bir bardak zahter çayı

istedin mi, tamam. Midede bayram.

 

 

Kuzudan yapılan bir tür kebap olan küşnemenin kralı da Halil Usta‘da.

 

 

Yuvalama, analı kızlı, şiveydiz, firik tandır gibi daha yöresel Antep lezzetleri için de Antep Evi‘ni önerdiler, sonra da uyardılar. Ama bu konuda bizim şehirde bir eksiklik var.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET