GEZİNTİDE - LONDRA

SHOREDITCH- BRICKLANE ARASI

Merkezin hafif kuzeyinde kalan Shoreditch ve Brick Lane, Doğu Londra'nın birbirine çok yakın iki mahallesi. ("Tube"da Hoxton, Shoreditch High Street ya da Old Street duraklarından birinde inerek ulaşabilirsiniz) Sokak sanatları, ikinci el mağazaları ve barlarıyla ünlü bu bölgeyi iyice keşfetmek için bir gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim.

 

Güne Shoreditch'de, The Breakfast Club'ın Hoxton şubesinde kahvaltı ederek başlayabilirsiniz. Enteresan dekorasyonu, güzel ve güleryüzlü çalışanları, dev ve leziz porsiyonlarıyla edeceğiniz kahvaltı akşama kadar tekrar acıkmamanızı sağlayacak. 'Dünyanın en küçük diskosu' kod adlı tuvaletlere uğramayı da unutmayın. Pazar sabahları önünde sıra beklemeniz mümkün, ama beklediğinize deyecek.

 

Karınlar doyduktan sonra Shoreditch High Street boyunca yürüyüp birbirinden güzel mağazalara girip çıkın. Aida, son zamanlarda iyice moda olan hem cafe, hem de mağaza konseptinin güzel bir temsilcisi. Hem satılanlara, hem dekorasyona hayran kalacaksınız. Aklınızda dövme yaptırmak varsa tam yerindesiniz. Ancak Amy Winehouse'un dövmecisi Prick Tattooes randevusuz müşteri kabul etmediğinden gitmeden bakıp randevu almakta fayda var: 020 7729 9545

 

Shoreditch'den Brick Lane'e yürümeye devam ediyoruz. Yolunuzun üzerinde konteynırlardan oluşan pop-up mall Box Park'a mutlaka göz atın. Henüz acıktığınızı sanmıyorum ama eğer kokular yüzünden karnınız guruldamışsa, muhteşem graffitiler arasında yürüyüp sokaktaki tezgahlardan bir şeyler atıştırabilirsiniz. Pazar günleri kurulan Brick Lane Market'ta ikinci elcileri gezin. Antikalar, plaklar, kap kacak, vintage bavullar, 2. el kıyafetler. Ne ararsanız var. Biraz yorulunca Cafe 1001'de sıcak şarap ya da kahve molası, Rough Trade'de ağırlığınızca CD, plak, kitap alışverişi... Brick Lane'e Pazar dışında bir günde gelsiyseniz de birkaç bavulluk mal toplamanıza yetecek kadar kadar çok ikinci el mağazası her gün hizmetinizde. Bakalım siz küflü tezgahlar arasından ne cevlerler çıkaracaksınız?

 

Hafiften acıkmaya başladıysanız seçeneğiniz bol:

1. Pizza East'te önden kalamar, ardından pizza,

2. Shoreditch Busaba Eathai'de bol deniz ürünlü bir Pad Thai;

3. Rivington Grill Bar'da leziz bir biftek,

4. Bir sokak yemek pazarı olan Red Market'ta hesaplı ve leziz bir atıştırmalık

5.  Cargo'nun bahçesindeki ızgaradan hamburger bunlardan bazıları.

 

Cargo'da geceye devam ederken dev bir akvaryumda gelen 2-4 kişilik mojitodan ısmarlayın, fotoğraf kabininde siyah beyaz fotoğraf çektirmeyi unutmayın. Cool plaklar çalan Dragon Bar'da bir şeyler içtikten sonra Barrio East, The Book Club gibi rahat Shoreditch barları arasında 'hop'layın.

 

Bundan sonra hala yorgun değilim diyorsanız, enerjinizle Londra bile boy ölçüşemez.

BLOGGER

Elif Tanverdi
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET