SANATTA - MOSKOVA

SIKI KİTAPÇILAR

Ruslar çok okuyan, çok yazan bir ırk; tahmin edeceğin üzere. Şehrin birçok noktasında sokak sahafları, 5-6 metrekarelik pasajiçi eski kitapçılar var. Örneğin Moskova’nın Kuzey Doğu’sundaki Lubyanskiy Caddesi, Rus Devrimi döneminden kalma plakları, kitapları; hatta Çarlık Rusyası’ndan kalma taş baskıları bulabileceğin minik sahaflarla dolu... Ancak global, pek çok dilde yayın bulunduran büyük kitapçılar yeni yeni yeşermeye başlamış şehirde. İşte içinde kaybolacağın kadar güzel üç büyük Moskova kitapçısı...

 

Biblio-Globus: İngilizce ve diğer yabancı dillerde çok iyi seçkileri var. Öyle ki, pek çok kitap kurdu ve kitap araştırmacısı (book reasercher) Biblio’yu; 40.000 kitaplık stoğu ile Avrupa’nın en büyükleri arasında gösteriyor. Dünyanın en bilinmedik ülkelerine ait seyahat kitaplarını, haritaları, acayip kült filmleri bulacağın yer de burası. İngilizce; Fransızca, Rusça, Almanca gibi kitapların yanı sıra; Rus çocuklar için de her ay teması değişen vitrin tasarımları ve özel promosyonlar yapıyorlar. Örneğin benim orada olduğum sırada ¨Küçük Prens¨ günleriydi ve tüm vitrinler ve üst katın bir bölümü Saint Exupery ve Küçük prens kitaplarına, kırtasiyesine ve oyuncaklarına ayrılmıştı. Alt katın kafayı üşütmelik kırtasiyeliklere ve modern Rus edebiyatına; üst katınsa İngilizce/Almanca/Fransızca seyahat kitaplarına ve filmlere ayrıldığını hesaba katarsan; içeride saatler harcayacağın kesin! Pazar dahil, akşam saat 20.00’ye kadar açıklar. (Myasnitskaya Cad. No: 6/3 Moskova - Metro: Lubyanka)

 

Dom Knigi: Moskova genelindeki 10 şubesi ile Rusya’nın en büyük kitap, CD, dergi, kırtasiye, DVD zinciri. Sovyet Sosyalist döneminden beri var olan kitapçı, kentte ardı ardına açılmaya başlayan yeni nesil kitapevleri ile rekabet edebilmek için kendini tamamen yenilemiş. Konseptinden, minik okuma alanları ile bezeli café’lerine, yabancı dildeki yayınlarından, dergi koleksiyonuna kadar  yepyeni bir görünüme kavuşmuş. (Merkezi ve en büyük şubesi, Novvy Arbat Caddesi üzerinde, 8 numarada bulunuyor. Metro: Arbatskaya)

 

Magic Bookroom (DODO): Bir kitapçıdan çok daha fazlası. Kitabını seçip kocaman minderler üzerinde kahveni içerek pastanı lüpleterek saatlerce okuyabileceğin bir vaha. Moskova’ya bir çok yeme-içme mekanı kazandıran Dod Project’in yeni numarası. Henüz 1 yıl önce açılan Magic Bookroom; beyaz raflarında sergilediği binlerce kitap, film afişleri, cd’ler ve hatta boyama kitapları ile benzersiz bir deneyim sunuyor. Yabancı dilde de hiç anımsanmayacak bir arşivleri var. (Rozhdestvensky Bulvarı, No:10/7 Metro: Chistye prudy veyaTurgenevskaya ya da Kuznetskiy istasyonlarında inerek ulaşabilirsiniz.)

BLOGGER

Bahar Akıncı
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET