GEZİNTİDE - NİCE

ST PAUL DE VENCE, EZE, CAP FERRAT!

Sadece bir gününüzü ayırarak Nice'e çok yakın mesafede harika kasabalar keşfedebilirsiniz.  Nice'den trenle bir çok noktaya gitmek mümkün ama  motosiklet ya da araç kiralayarak çok daha rahat ulaşım sağlayabilirsiniz. Yalnız araç kiralayacaksanız, aracınızın elektrikli küçük arabalardan biri olması hem fiyat, hem de park anlamında size avantaj sağlayacaktır. Çünkü çok dağlık ve tırmanma gerektiren yollar olduğundan özellikle sezonda park sıkıntısı çok yaşanıyor.

 

lk durak denizin incisi Villefranche-Sur-Mer... Port de Nice'te renkli teknelere selam verdikten sonra 6 km yolunuz var. Motorla 25 dakikada güzel bir kasabaya ulaşıyorsunuz. Güzelliğin adı; Villefranche-Sur-Mer.  Burası sarı, pembe, kırmızı renkli yamaç evleri ve inip çıkan yollarından denize uzanan merdivenleri ile harika! Yerliler buraya kanoları ve piknik sepetleriyle geliyorlar. Yemek için çok turistik yerler beklememenizde fayda var. Hafta sonu bile sakin, aşırı kalabalıktan uzak.

 

Sen hiç denizi içmek istedin mi? Villefranche-sur-Mer'den beş, bilemediniz yedi dakika  sonra, bir manzara size göz kırpıyorsa, durun.Port de St. Jean Cap Ferrat'dasınız! Tamamen zenginlerin yaşadığı, şato gibi evleri olan kayalık alana kurulmuş bir yarım ada burası. Portofino'yu andıran, denizi ondan çok daha güzel, küçük bir yer. Marinası, dar sokakları, yarımada olması dolayısıyla iki taraftan deniz gören manzarası, yüksek duvarlı olmaları nedeniyle gizli saklı villaları ile akılda kalacak cinsten, aynı zamanda pek sosyetik bir kasaba.  Doğanın karşısında şaşkına dönmek için kapısında nöbetçi bekleyen orman yolundan içeri girip, Villa Ephrussi de Rothschild'e girmelisiniz.  1905-1912 yılları arasında Beatrice Ephrussi tarafından yaptırılan İtalyan tarzı villa, koleksiyoncuların iştahını kabartan ince detaylarla dolu. Girişi 11 Euro civarında. Ama villanın içerisindeki tematik bahçeleri görmek için bile değer. Beaulieu ise; Cap Ferrat’dan 15 dakika yürüme mesafesinde. İki kasaba arasındaki yürüyüş yolu çok güzel.

 

Sana dün tepeden baktım Eze... Eze Fransa’nın güney sahillerinin nefis doğasını tepeden görmek için en iyi noktalardan biri. Gezginlerin seyir defterinde "kartal yuvası" olarak biliniyor.  Botanik bahçesi ve deniz kızı heykeli burayı meşhur yapan alamet-i farikalar. Mesela Margot'un altında "beni takip et genç adam ve sırlarımı öğren" yazıyor. Melisande, Anais, Rose hepsi başka bir sözcük fısıldıyor kulağınıza. Bu heykelleri hayatını feminizmi ve onun ruhunu araştırmaya adamış olan Jean Phillippe yapmış. Eze'de otomobil yok. Çok fazla insan yok. Nüfus kışları 100'ü zorluyor, yazları ise 5000'e yaklaşıyor. Yalnızca tırmanarak yeni dünyalar keşfedebiliyorsunuz. Üstelik küçük diye önemsiz saymayın. Eze size iki-üç saatte pastoral bir şiirin tüm dizelerini yazdıracak kadar çok manzara veriyor. En önemlisi köy, Nietzsche'nin "Böyle Buyurdu Zerduşt" kitabının bir kısmını tamamladığı yer. İyi şarap ve lezzetli yemeğin adresi ise iki-üç gün önceden rezervasyon yapılması gereken Chateau Eza. 

 

Sarmaşıklarla süslü binalar, St Paul de Vence…. 1900'lü yıllarda Picasso, Matisse ve Braque gibi ünlü sanatçıların hayatlarının belli bir dönemini burada geçirmeleri, onların ruhunu bu minik kasabaya yansıtmakla kalmamış, tablolarında kullandığı renk kartelasını da buraya yayıvermiş sanki. Müthiş darlıktaki sokakları, taş binaları, butik dükkanları ile insanın iyi ki uğradım diyebileceği bir kasaba burası. La Colombe d'Or'da mutlaka öğlen ya da akşam bir yemek yemelisiniz. Yemeklerin lezzetine dayanamayan ve müdavimi olan Picasso ve Matisse'nin öğünlere karşılık yaptıkları tabloları restoran sahiplerine vermiş olmaları mekana ayrı bir hikaye katıyor. Allain Llorca kasabanın meşhur bir butik oteli olduğu kadar, lezzetleriyle de iddalı bir restoran. Fiyatlar ortalamaya göre biraz pahalı. Son olarak, La Petite Cave de Saint Paul, kavındaki 500'e yakın değişik şarapla akşam üstü keyfi yapmaya değecek bir mekan önerisi...

 

Vakti olanlara zamana yolculuk yaptıran tren kalkıyor! Nice'i arabayla keşfetmek en iyi alternatif dedik ama nostaljik trenden bahsetmeyi unuttuk. Zamanı olanlar ve trenin sefer günlerini yakalayan gezginler Pignes Treni'ni mutlaka araştırmalılar. Yazın bazı Pazar günleri buharlı trenler de çalışan tren La Vesubie, Puget-Theniers, Entrevaux ve Saint-Andre-des-Alpes gibi eşsiz kasabalardan geçiyor!

BLOGGER

Özlem Köksal
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET