SANATTA - IZMIR

SWİSSOTEL İZMİR'İN MÜTHİŞ SANAT KOLEKSİYONU

Swissôtel Büyük Efes, birbirinden değerli sanat eserini, otelin dört bir yanında sergileyerek aklını başından alıyor. 50 yıl önce Büyük Efes Oteli ismi ile açılan bu şöhretli bina ve bahçe, şimdi Swissotel profesyonelliği ile işletiliyor. İnanılır gibi değil ama dünyanın en ünlü heykeltıraşları arasında yer alan Rabarama’nın ¨Giyotin¨ isimli dev heykeli 2005 yılından bugüne kadar sergilendiği Cannes şehrindeki Croisette Bulvarı’ndan satın alınarak otelin bahçesine yerleştirilmiş. Daha da heyecanlısı, Venedik’te karşılaştığımız, Kolombiyalı ünlü sanatçı Botero’nun 2-5 metre oyundaki ¨Atlı Adam¨ heykeli... Anthony Quin’in oğlu heykeltraş Lorenzo Quinn’in “Aşk” isimli eseri de bu bahçede. Swissôtel Büyük Efes İzmir’de yer alıyor. Ayrıca Türk çağdaş sanatının önemli temsilcilerinden Devrim Erbil’in, her oda için farklı renklerde tasarladığı, İzmir’i anlatan çalışmaları var. Bu yıl 50. Yaşını kutlayan Büyük Efes Oteli’nden miras kalan Bedri Rahmi Eyüboğlu, Jale Yılmabaşar, Attila Galatalı gibi Türkiye’nin değerli sanatçılarından oluşan bir sanatçı grubunun eserleri de oteldeki diğer önemli parçalar arasında ön plana çıkıyor.

 

Otel, bu değerli koleksiyonu tüm sanatseverlere rehberli tur eşliğinde sunuyor. Ayrıca otelin diğer bir markası olan Büyük Efes Sanat ise 2013 yılından bu yana oteldeki galeri salonunda önemli sergilere ev sahipliği yapıyor: “Dinamo 1 Genç Sanatçılar Sergisi”, “Sanatuar 1 Erzurum Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sergisi”, “IMOGA Süleyman Saim Tekcan”,“Sanatuar 2 Konya Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sergisi¨ ve ¨Büyüf Efes Sanat Günleri¨ bugüne kadar gerçekleşen önemli süreli sergilerden sadece bir kaçı.

 

Oteldeki olağanüstü sanat eserlerini, rehberli ücretsiz turla gezmek için 0232 414 00 00’ı arayarak rezervasyon yaptırman yeterli.

BLOGGER

Bahar Akıncı
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET