YEMEKTE - MADRİD

TAPAS SEN BİZİM HERŞEYİMİZSİN

Madrid’de yemek = kültür. Eğer gerçekten bir lokal gibi yaşamak istiyorsan, onların alışkanlıklarını incelemeli, takip etmelisin.

 

Öncelikle söyleyebileceğim, insanların yemek için 21:00’e kadar dışarı çıkmadığı. Sekizde gittiğinde mekanı boş görmenin sebebi kimsenin dışarıda yemek yememesi değil. Bu yüzden erken saatleri iş sonrası sieasta yapanlara katılarak geçir, dokuza doğru yollara düş.

 

Burada tapas, yani küçük porsiyonlarda yemek alışkanlığı var. Gittiğin mekanlarda vitrinde teşhir edilen ekmek üstüne zerzevatın dilediğini şundan bir, bundan iki usulü seçiyor, yanında içeceğini de istiyor ve konturarda bir yer ediniyorsun. Kimse oturmuyor çünkü bir bardaklık vaktin var, sonra sıradaki mekana, yeni insanlar ve kültürler tanımaya kaçacaksın.

 

Bir de olduğun yere göre değişen alışkanlıklar dikkatini çekecek. Kimisinde tapas başına para isterlerken, diğerinde içeceğini ısmarlıyor sonra da tepeleme doldurulan tabakları bedavaya yiyorsun. Durum bu olunca kim gider de restoranda hesap lütfen der, bilmiyorum. Kısaca, girdiğin herhangi bir dükkandan memnuniyetsiz çıkma ihtimalin çok düşük. Ama ben görevimi yerine getirip, sana mahalle bazında çeşitli öneriler yazmak isterim. Elinde liste olsun.

 

CHUECA: Madrid'in en hip, şık mahallesi Chueca. Tasarım dükkanları, sanatçılar, gay nüfus çoğunlukla bu sokaklar arasında. Genel hatlarıyla Calle de las Infantas ve Calle de Fernando VI arasında kalan sokaklar olarak merkezini verebilirim. Biz yağmur sebebiyle en yakındaki restorana sığınalım derken El Tigre'yi (Calle de las Infantas, 30keşfettik. Meğer kendisi lokallerin ve lokal gibi yaşamak isteyen gezginlerin çekim alanıymış. İçeride 5 Euro verip içeceğini ısmarlıyor, sonra da tapasların zevkini çıkarıyorsun. El Cisne Asul onlarca çeşit mantardan mükellef sofralar kuran çok özel bir yer. Spesiyalleri arasında kuzu, kuşkonmaz, ve tabii ki mantar-jambon ikilisiyle gelen yumurta var.

 

LATINA: Latina Madrid'in orta yeri. Tüm turistik meydanlar burada ama Plaza Mayor'dan aşağı, bir komün alan olan El Campo de Cebada'ya doğru inecek olursan daha yerel mekanlar karşına çıkacak. Mahalle sakinleri Calle Cavo de Baja çeresindeki tapasçılarda takılmamızı önerdi. Hangisi diye sordum tabii daha derine inmek, en iyisini bulmak amaçlı, hangisi kalabalıksa ona gir. Gününe göre değişir dediler. Anlayacağın bizdeki tek bir mekanın müdavimi olma endişesi yok bu ülkede… Bir diğer tapas önerisi de Taberna Almendro (C/ Almendro, 13) Gece gidecek olursan sıra beklemen olası. Öğle saatleri için listene alabilirsin.

 

MALASANA: Bisikletçiler, sanatçılar, plakçılar, duvar resimleri, meydanlarda oturan kalabalıkların mahallesine hoşgeldin. Burada yaş ortalaması genç. Malasana'da hemen herkesin önerdiği restoran: La Pescaderia. Deniz ürünlerini alıp parmak yedirecek şaheserlere dönüştürmek konusunda uzmanlar. Calle de la Ballesta 18 numaradaki Casa Perico ise 1940'lardan beri İspanyol mutfağını, tapas menüsünü değiştirmemiş. Kremalı bir tür pirinç yemeği olan arroz a lo cutre burada favorim. Bir diğer öneri de dışarıdan bakıp bu hurda yer ne diye geçeceğin, ama içerisi hep tıklım tıkış olan Palentino (Calle Pez, 8). İspanya'nın ünlü oyuncuları, müzisyenleri bile burada takılıyor.

 

PEKİ NE YEMELİSİN?

 

Sabah kahvaltısında churro yemek adeti var. Bu tulumba tatlısına benzeyen bir çubuğu, çikolata kasesinin içine daldırmak anlamına geliyor. Biraz ağır bir yemek olduğu için yerliler arasında bu gelenek unutulmaya başlamış ama iyi bir churo tatmak istersen (ki isteyeceksin) Churreria kapılarını sana açacak (Calle de Bravo Murillo, 190)

 

Cocido Madrileño üç aşamalı bir yemek. İlk turda içinde pirinçle gelen bir çorba, ikincisinde nohut ve sebze, sonuncudaysa dana servis ediliyor. Genellikle kış aylarında oldukça popüler.

 

Tortilla de patatas, diğer adıyla İspanyol omleti yumurtalı patatesin Madrid şubesi. Patatas bravas'la karıştırma. O ayrıca enfes. küp küp kesilmiş patatesler üzerinde sosla masana düşüyor.

 

Castilla-La Mancha bölgesinde Entrefino koyunlarının sütünden yapılan çok özel bir peynir: Manchego. Sadece denemek için değil, alıp getirmek için de listeye girdi.

 

İçinde et, deniz ürünleri, sucukla servis edilen pirinç yemeği paella her ne kadar Madrid geleneği olmasa da bir ispanyol lezzeti olarak listene alınmalı.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET