DÜKKANDA - STOCKHOLM

TASARIM KRALLARI

ABBA, Absolut Vodka, Tetra Pak, Cardigans, Acne Jeans, Greta Garbo, H & M, Hasselblad, IKEA, Saab, Volvo’nun memleketine gidiyoruz. Bu yüzden elleri kolları sıvayıp, tasarım dünyasında neler oluyor, boş bavulla gidip bagaj fazlasıyla nasıl dönerim diye araştırmalara başladım. İlk aşamada mutlaka listelerine alınmış iki dükkan buldum. Lüzumsuz, havalı, pahalı, kitsch gibi etiketleri basmadan önce içini dışını kolaçan edeceğim.

 

Grandpa

Sokak modası başlıkları altında ne zaman hastasıyım dediğim bir kadın görsem İsveçli çıkıyor. Bu yüzden memlekete gidip kahvelerde ve bisiklet üzerinde gördüğüm kızlara bunu nereden aldın sorusunu yönelteceğim kesin. Ama ondan önce, biraz ortama uyum sağlamak, turist damgası yemekten çıkabilmek için (hoş kara kaş kara gözle nasıl yerli kontenjanından Stockholm'e dahil olacağımı sanıyorsam)  Grandpa’ya gidip Sandqvist çantalarından edineyim diyorum. Dayanamayıp Hope elbiselerine ve ayakkabılarına da sarabilirim.

 

DesignTorget

İKEA tamam, Onu bildik. Ama bir de İsveçliler’in ünlü DesignTorget mağazası varmış. Burada melamin tabaklardan, kırtasiye malzemelerine, tavşan lambalardan, kuru kafa emziklere, duvar saatlerinden, oyuncaklara, kitaplara ne ararsan tamammış. Olay kuzeyli tasarımcıların ürünlerini daha ucuza satmak, ve genellikle beyninizde bu ne işer yarar sorusunun cevabını bulamadığınız ama rengine, neşesine, hümoruna takıldığınız malzemeleri sepete toplamak. 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET