DÜKKANDA - KOPENHAG

TASARIMIN AĞA BABASI

Kopenhag hakkında ilk şey: Binaların hepsinde yaşamak, o balkonlardan saçlarını sallandıran Rapunzel olmak istiyorsun. İkinci şey: oğlanlar ve kızlar hep bisiklete biniyorlar. Üçüncü şey: hastası olduğum ve İstanbul’a da dükkan açan COS Danimarkalı, kuruyemişçi gibi her sokakta şubesi var. Son ve en önemli şey: mobilya, ürün, ambalaj konusunda emsalsiz bir maharete sahipler. İşte tüm bu nedenler yüzünden, yeme, içme, gece gezme merakımı ikinci sıraya atıp, Kopenhag’ın dükkanları üzerine tez yazmaya karar veriyorum.

 

Ne yapsam, da evi kendime uygun hale getirsem diye fikir ararken karşıma çıkıyor Paustian. Yeşil zeytin rengi Spinal koltuk, Wolfard lamba, Anders Brix televizyon sehpası, Erik Magnussen termosları diye listeye başlamışken yakalıyorum kendimi. Hayalimdeki ev tamam da, bunları nasıl İstanbul’a getireceğim ben şimdi?

 

POPcph gözlük, vintage elbiseler, aksesuar konusunda “bunu nerden aldıııın?” nidalarına neden olacak tasarımlar yapmakta usta. Ama asıl, olur da denk gelirsen partilerini kaçırma. Kopenhag sanat ve moda dünyası ünlüleri eksik olmaz.

 

Roxy Klassiks Danimarka mobilya tarihi müzesi gibi. Her dönemden lamba, tahta sandalye, yemek masası, Erik Buch tasarımı bar tabureleri, hatta seramikler, dolaplar, 1970’lerin o en sevdiğimiz retro kanepeleri burada.

 

Jan Due ve sevgilisi Tanja Opperman tarafından açılan Maur ikinci el eşya dükkanı olarak hayatına başlayıp, kişiye özel tasarımlar yapan bir galeriye dönüşüyor. Benim favorim, evime ne olur gelsin dediğim üretimleri: lambalar

 

Galeri gibi tasarım dükkanı olur mu? Tabii. Bakınız Kopenhag’da Hay. Halıları tablo gibi duvarlara asmışlar, geometrik desenlerden tepsi yaratmışlar, üretimleri olan kibrit kutuları bile neon. Çok iyi. Çok.

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET