DÜKKANDA - STOCKHOLM

TASARIMIN İSVEÇÇESİ

 

Stockholm’de tasarım odaklı bazı mağazalar var ki, onları başka şehirlerde görmeniz imkansız, sadece İskandinav ülkelerine konuşlanmışlar. Gitmişken gezmek lazım dediğim mağazaları aşağıda listeliyorum ama web sitelerine girip bakarsanız, aldanmayın. Bu İsveç markalarının web siteleri oldukça başarısız, mağazadaki konsepti hiç yansıtmıyor, temin ediyorum gerçekte çok daha renkli ve eğlenceli. Bir de genel kültür bilgisi: Mağazalar haftaiçi en geç 19:00, haftasonu ise en geç 18:00’e kadar açık oluyor.

 

John Wall

Stockholm’de 1865’ten beri var John Wall. İsveç’in ev eşyası, özellikle mutfak eşyaları konusunda en büyük perakende mağazalarından biri. İçeride matkaptan tutun, contaya kadar çok şey var. Bu bölümleri es geçer, mutfak bölümüne dalarsanız ufkunuzu fazlasıyla geliştirebilirsiniz. Fotoğraftaki sarı espresso makinesini beğendiyseniz, içeri buyrun, yaklaşık 1.500 TL. Tek bir mağazası var, o da Stockholm’de Regeringsgatan’da. 

 

Illums Bolighus

Bu bir Danimarka markası, Stockholm’de sadece 1 mağazası var. Tam bir tasarım cenneti, mobilya, aydınlatma ve dekorasyon eşyası ağırlıklı. Makul fiyatlı pek az şey var içeride, dokunmak isteyeceğiniz ama kırmaktan korkacağınız tarza mallarla dolu ama renkli ve düşük fiyatlı birçok dekorasyon malzemesi bulabilirsiniz.

 

R.O.O.M.

Ünlü çok katı mağaza PUB’ın 3. Katı sadece R.O.O.M. mağazasına ait. R.O.O.M.’da dekorasyon ve tasarım ait herşeyin bol çeşiti ve en farklısını bulmak mümkün. Çok sevdiğim Pip Home markasının porselenlerini de burada buldum. (PUB’dan daha önce burada bahsetmiştim

 

Design Torget  

Stokcholm’de 90’lı kriz yıllarında doğmuş bir marka. Ülkedeki hemen her tasarımcı işsizken, tasarımcıların işlerini sergileyelim, satalım herkes kazansın mantığı ile oluşturulmuş.  Mutfak, banyo, ıvır zıvır bir sürü kategoride çeşitli ama mutlaka tasarıma öncelik veren ürünler var. Şu anda İsveç’te 17 mağazası var, 7’si Stockholm’de.  Norveç’e de açılmışlar, yolunuz düşerse Oslo’da da bir mağazası var. 

 

Granit

İçeride natürel renkler hakim. Eşyalar organik olsa bu kadar olur! Asıl işleri saklama ve düzenleme kutuları  üretmek. İkea’dakilerin daha iyi malzemeden yapılmışları diyebiliriz. Ama bunlar dışında, kırtasiye ürünleri, mutfak-banyo aksesuarları, önlükler, çantalar gibi ortak bir zevki yansıtan ürünler de var, hepsi ya siyah ya da natürel renklerde. Granit’in 12 mağazası var, 6’sı Stockholm’de. Bu arada Granit’in de Oslo’da mağazası var. 

 

BLOGGER

Oylum Yüksel
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET