SANATTA - GAZİANTEP

TÜRKİYE'NİN EN İYİ MÜZESİ

Berlin seyahatim acı bir tecrübeden ibaret hale gelmişti neredeyse, Pergamon Museum’dan adımımı ilk attığımda. Nasıl olur yahu? demiştim... Bunca hazine, nasıl kaptırılır yaban ellere... Neyse ki, Gaziantep’e gittim ve yüreğime su serpilmiş olarak çıktım, 2011 yılında açılan Zeugma Mozaik Müzesi’nin kapısından.

 

Anlatayım...

 

Gaziantep’in merkezinde sayılabilecek Mithatpaşa Mahallesi’nde yer alan Zeugma Mozaik Müzesi, gerek mimarisi, gerekse içinde yer alan paha biçilemeyen eserler açısından dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alıyor. 30.000 m² ‘ik eski Tekel fabrikası arazisi üzerine kurulan bu görkemli Müze, birbirine etkileyici ahşap ve çelik konstrüksiyonlarla bağlanan 3 farklı binadan oluşuyor

 

Batar katta; baraj gövdesinin altında bulunan Hamam Mozaikleri, giriş katında Fırat kenarındaki villalarda bulunan, Poseidon ve Euphrates villalarına ait mozaikler ve Dionysos villasına ait mozaikler sergileniyor. Birinci katta ise Zap 2000 kurtarma kazıları sonucu bulunan mozaikler ve Gaziantep çevresinden çıkarılan Doğu Roma (Bizans) Dönemi kilise mozaiklerinin bulunduğu bölüm var. Bu katta ayrı bir bölümde ise dünyaca ünlü ¨Çingene Kızı¨ (Büyük İskender olduğuna dair güçlü varsayımlar da var) mozaiği karşınıza çıkıyor. Zeugma Mozaik Müzesi koleksiyonunda bulunan; Roma ve Geç Antik Döneme ait 2.248 m² mozaik, 140 m² fresk, 4 Roma Dönemi çeşmesi, 20 sütun, 4 kireç taşından yapılmış heykel, bronz Mars Heykeli, mezar stelleri ve lahitler ise paha biçilemez durumda.

 

Bronz Mars Heykeli; şahanesin!
Müzenin en değerli eserlerinden biri, 2000 yılı kazılarında Poseidon villasında bulunan Mars heykeli. Heykelin, M.S. 256 yılındaki Sasani saldırısı sırasında Poseidon villası içinde gizlendiği tahmin ediliyor. Gerçekte bir meydan heykeli olduğu bilinen Mars heykeli, Zeugma’nın koruyucusu. 1,45 metre yüksekliğindeki heykel, 6,60 m yüksekliğinde bir sütun ve 30 cm’lik bir bazalt kaide üzerine yerleştirilmiş. Heykel, müze içindeki her noktadan görülebiliyor.

 

 

Düğün sahnesi mozaiği

Müzede, Dionysos’un bir bölümü çalınan düğün sahnesi mozaiği de yine paha biçilemez eserler arasında başı çekiyor. Bir bölümü 1997 yılında çalındığı için mozaiğin eksik bölümünün fotoğrafı eserin üzerine yansıtılıyor. 

 

 

Nisan-Ekim
Yaz Açılış Saati

Nisan-Ekim
Yaz Kapanış Saati

Kasım-Mart
Kış Açılış Saati

Kasım-Mart
Kış Kapanış Saati

Tatil Günü

09:00

17:00

09:00

17:30

Pazartesi

Gişeler müze kapanış saatinden en az 30 dakika önce kapanıyor!

 

 

Ücret:
8 TL

BLOGGER

Bahar Akıncı
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET