SOKAKTA - UTRECHT

UTRECHT'E GİTMEK İÇİN 16 SEBEP

Amsterdam'a trenle 30 dakika uzaklıktaki, Hollanda'nın en büyük üniversitesinin olduğu şehre hoşgeldin! Aynı zamanda yaklaşık 400 bin nüfusuyla Hollanda'nın dördüncü büyük kenti olan Utrecht bir zamanlar Katolik dininin merkezi olması sebebiyle de ülkenin en yüksel kilisesine (St. Martin) ev sahipliği yapıyor... St Martin Kilisesi'nin 112.5 metrelik Dom Kulesi'ni gördükten, UNESCO Dünya Koruma Mirası listesine girmiş ender modern binalardan biri olan Rietveld Schroder'i gezdikten, Catharijneconvent'de Hristiyan tarihini öğrendikten sonra şehrin modern yüzünü, kahvelerini, konser yerlerini, ikinci el dükkanlarını, 3D baskı atölyelerini tanımaya hazırsın. Gel, gidelim!

 

1. BLACKBİRDKahvesi ve yanında gelen tartları nefis. Ancak daha da ilgini çekecek olan mobilyaları ve duvarına asılı bisikletleri olacak. Salı'dan Cumartesi'ye 10:00 - 18:00 arasında açık.

 

2. MCHLHerhangi bir hediye dükkanı değil! 3D Printer’dan çıkma her türlü güzellik burada. Gözlükler, takılar, bardak altlıkları, oyuncaklar hatta lambalar! Bize öyle geliyor ki tasarımın geleceği burada yatıyor.

 

3. CASCO + FOTODOKSergii. Fotoğraaaf. Galeriii arayanlara, en iyisini önerelim istedik! Fotodok belgesel fotoğrafçılığı konusunda Avrupa’daki en başarılı merkezlerden birisi. Laia Abril, Henk Burger & Anne Lichthart, Holly Herndon, Tomas van Houtryve, Yves Kerckhoffs gibi sanatçıların işlerine duvarlarında rastlamak mümkün.

 

4. MADAME DE PAMPADOURBarların, kahvelerin içine açılan hipster berber dükkanlarından haberin var! Bu onlardan değil. Erkeklerin sakallarını kırpmak yerine, kadınları 1950’li yıllarda yaşanılan bir kuaför deneyimine davet ediyor. Lüleler, bukleler, yandan topuzkar fora!

 

5. PUHAGüzel Giyinmeyi seven erkeklerin markası Delikatessen, Danielle Vroemen’in minimalist tasarlanmış takıları, Eva Schreuder yüzükleri, Ellen Benders elbiseleri, Fenny Faber’in geometrik desenleri, Dido Yland çorapları… Kısaca yeni, acemi, gelecek vaadeden 60’dan fazla tasarımcının başka yerlerde karşına çıkmayacak işleri burada. Kendi gibi giyinmeyi isteyip, sevdiği kazakları başkasının üzerinde görmeyi sevmeyenlere öneri. Önemli! Bir de kendi zevklerine göre Utrecht rehberi hazırlamışlar. İndirmek için http://shoprouteutrecht.nl/ adresine gidiyorsun.

 

6. KATOENFABRİEK: Kendi t-shirt’ünü kendin yap. Ya da o kadar yaratıcı değilim diyorsan onların hayalini kurduklarından birini al ve üzerine geçir. Dünyanın her şehrinden t-shirt toplayan arkadaşlara birebir.

 

7. MENEER SMAKERSBurger’ini kabaklı, mozzarellalı, yeşil pestolu (The Auntie Truus) mu alırsın,  avakadolu, yoğurtlu mu (The Uncle Huib) ya da ne bileyim mercimekli, cevizli, maydanozlu, soğanlı (The Auntie Mila) mı? Seçim senin!

 

8. KAFE BELGİE20’den fazla bira türü, vejeteryen ve veganlar için de özel seçenekler sunan mönüsüyle şehirdeki geç saate kadar açık yerlerden birisindesin. Perşembe-Cumartesi 04:00, diğer günlerde Pazar da dahil 03:00'e kadar açık!

 

9. DAEN’S: Kahveci, restoran, kıyafet dükkanı, çok iyi kahvaltıcı, parfümcü, ayakkabıcı, pastacı, çantacı, takıcı, kokteylci, kırtasiye… bunların hepsi tamam. Ama aynı zamanda da Utrecht’in en tasarım otellerinden birisi.

 

10. FRİETWİNKEL: Önünde hep sıra olacak. Ve sen hep bekleyeceksin. O patates kızartmalarını ketçap, hardal ve köri üçlüsüne bandırmak için değer!

 

11. HOSTEL STROWİS: Dünyanın kaç hostelinde Pazar öğleden sonraları konser, kütüphanesinde seyahat kitapları, kiralık bisikletler, muhabbete yeşillikler içinde devam edecek bir bahçe olur? Strowis'te var! 

 

12. EKKO: Restoran, dans, DJ, müzik, konser. Ekko Utrechtli gençlerin gece buluşma mekanı. 

 

13. GYSKendi tanımıyla biolojik restoran. Çorbalar, omletler, ekmekler, meyve suları… yediğin içtiğin şeylerin tümü organik, sağlıklı!

 

14. THE VİLLAGE: Avrupa'yı şehirden şehre gezip, kahve tadanlar The Village'ı en beğendikleri 10 yer listesine alıyorlar. Bunun sanırım arada bir müzik için sahne alan, nefis sesli şarkıcılarla da bir ilgisi olmalı.

 

15. SWORDFİSH & FRİEND: Vinyl, plak, pikap ve müzikten çok iyi anlayan insanlar! Swordfish sesleri hayallere dönüştüren insanların buluşma adresi.

 

16. HET KAUFHAUSAlışveriş delileri, vintage sevenler ve kimselerde olmayan o parçaları nereden bulacağız diyenler! Sözümüz size! Het Kaufhaus’ın ikinci el ürünleri tasarımcı gözüyle seçilmiş olarak beklemede.

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET