YEMEKTE - NİCE

VALİZİ TOPLA: 2 GÜN CENNETE KAÇIYORUZ!

CUMA

 

16.00 23 numaralı otobüsle yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuğun ardından, otele yerleşiyorsun. İlk iş kendini Promenade des Anglais'te yürüyüşe çıkarmak. Castel'in köşesindeki halk plajından denize girip, hoşgeldim Nice diye haykırabilirsin!

 

18.00… Deniz sefası bitti. Hava kararmadan Colline du Chateau'nun merdivenlerinden yukarı, şehrin en iyi kuş bakışı açısını yakalayacağın noktaya! Parkın içerisinde yeşile doyduktan sonra, yarısı yıkık bu kalenin içindeki şelaleyi de görüp, pastel renklerin en güzel tonlarını üzerine giyinmiş evlerin olduğu Vieux Nice'e yollanıyorsun. Vieux Nice, zamanında Chagall ve Matisse gibi en üretken sanatçıların yaşamayı seçtiği yerlerden biri. Dar sokakların açıldığı en güzel meydanlardan olan Place Rosetti Meydanı.’nda 17 yy.'dan kalma ve süslemesiyle ünlü Ste-Reparate Katedrali yükseliyor.

 

19:00... Le Cafe des Fleurs'de biraz dinlenmeye ne dersin (5 Cours Saleya)?

 

21.00… Gün batımını izlemek için istikamet: Pointe Rauba Capeu. Tepeden aşağı baktığında denizi kucakladığını hissettiğin bir manzara var. 

 

21:30… Günü batırdığına göre ziyafet vakti geldi! Orta çaplı bir deniz ürünü fabrikası gibi olan Café de Turin Nice'in eski lokantalarından. Burada deniz mahsüllü makarna ya da istiridye gibi  sayısız seçenek var (www.cafedeturin.fr)

 

CUMARTESİ

 

09.00… İlk iş güzel bir kahve ile güne başlamak. Bunun için Les Distilleries Ideales biçilmiş kaftan. Burası klasik bir Fransız Bistrosu (24 Rue de la Prefecture) Ardından sabun kokuları ve lavanta keseleri ile buluşmaya Cours Saleya'ya yollanmanı tavsiye ediyorum! Taptaze çilekler, birbirinden güzel meyve ve sebze tezgahları, rengarenk çiçekçiler buranın günlük manzaralarından. Kruvasan, peynir, omletle karnını doyurma. Tezgahlardan birinde Socca'yı tat. Socca nohut unundan yapılan bir çeşit krep.

 

11.00… Soluklanmak mı istedin? O zaman doğru adres; Paris'in La Marais'ini aratmayan bir ruha sahip olan Comptoir Central Electrique.  Hem bar, hem cafe olarak hizmet veren renkli bir adres. 

 

13:00… Gün kısıtlı, çok yürüyüp, fazlaca görmenin zamanı... O yüzden seni Rus mimarisini andıran meydanlarıyla Place Massena'ya davet edelim! Meydanda uzun sütunların üzerine oturur gibi yerleşmiş adam heykellerini gördükten sonra, İtalyan lezzetlerinden oluşan bir öğle yemeği yemek ve ev yapımı tatlılarından tatmak için Attimide masa kapabilirsin

 

15.00… 7 hektarlık alana yayılmış olan Park Phoenix'e mutlaka uğramalısın. Kenzo Tange tasarımı Asya Sanatı Müzesi, parkın içerisinde bulunuyor (www.parc-phoenix.org)

 

18.00… Bir gece sınırları aşma vakti! Negresco'nun giriş katındaki Michelin yıldızlı restoran Le Chanteclerde yer ayırtmalısın. Hatta leziz bir akşam yemeğinin ardından, müze gezer gibi Gustav Eiffel'in yaptığı cam tavanı görmek için oteli gezebilirsin. Her kat Fransız tarihinde farklı dönemler referans alınarak dekore edilmiş. Hatta öyle sıra dışı bir otelmiş ki, kahvaltı salonunun ortasında devasa bir atlı karınca bulunduğunu da söylemeden geçmeyelim 

 

21:00… Hadi artık karın doyduğuna ve keyifler yerinde olduğuna göre hoş bir ortam ve iyi müzik için Oxford'a gitmeli (4 Rue Mascoïnat). Eğer sadece müzikle yetinmeyip, kendini dansa bırakmayı hayal ediyorsan De Klomp (6 Rue Mascoïnat) senin adresin.

 

PAZAR

 

09.00… Sabah erkenden kalkıp, Nice'e yaraşır bir Pan Bagnet (ton balıklı meşhur sandviç) yemek istiyorsan, Cours Saleya'nın yolunu tutacaksın! Buradaki Civette 2, harika atıştırmalıklarla güne başlayıp, aramolı çaylar içebileceğin harika bir adres ( 5 rue de la Poissonnerie).  Günü biraz daha artisan dükkanlar, tasarım kıyafet butiklerini de gezerek şekillendirmek istiyorsan Nice, son yıllarda açılan bu tatta birden fazla yere ev sahipliği yapıyor. A Premiere Vue, içerisindeki harika tasarım bisikleti ile uğraman gereken bir dükkan (11 Rue Alphonse Karr).

 

Pazar 12.00-14.00… Baie des Anges'te yer alan Di Piu, turkuvaz denizin karşısında lezzetli İtalyan mutfağıyla açık . Enfes yemek üzerine rotanı sanattan yana çevirmek istersen, 1776 yılında inşa edilen Nice Opera’sını gezmelisin

 

Pazar 15:00… Cagnes Sur Mer, Nice’e 10 dk. uzaklıkta ve kıyadan biraz içeride şirin bir kasaba. Renoir bu şirin kasabaya, 1903’te romatizmasını tedavi etmek için taşınmış. Sıcak ve az nemli havası ona çok iyi geldiğinden hayatının geri kalanını, içinde yüzyıllık zeytin ağaçları olan Villa des Collettes’de (4 chemin des Collettes ) geçirmiş. Bu evin atölyesinde ürettiği eserleri, tekerlekli sandalyesi, resim sehpası ve koltuğu, fırçaları, heykelleri ve aile resimleri gibi bir çok şahsi eşyası aynen korunarak sergileniyor. Dönüşte Patisserie Cappa’ya uğramak şart! 1952'den bu yana hizmet verdiği el yapımı, doğal ve farklı hazırlanış tekniği sonucunda üretilen çikolataları ile Paris'ten sonra Nice'teki şubesiyle hizmet veriyor (7 et 9, Place Garibaldi)

 

Pazar 18.00… Şehre veda etmeden La Petite Maison’a davet ediyoruz seni! Önce sarı ve kırmızı köz biberler, üstüne enginar, hemen akabinde manda sütünden mozzarella, yanında kuşkonmaz, devamında balkabaklı patlıcan, eşlikçi diye de fırından çıkma baget ekmeği donatıyorlar masaya 

BLOGGER

Özlem Köksal
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET