SOKAKTA - FLORANSA

VENİ, VİDİ, VİCİ

Pizza, dondurma, makarna, bina, Floransa, İtalya!!! İşte Avrupa’da 12 ay 4 mevsim vakit geçirmeye bayıldığım, sokak murallerinden, müzelerdeki sanat eserlerine her yanını keşfetmeyi sevdiğim bu şehre hoşgeldin…. Bir Cumartesi sabahından başlayalım gezimize, Pazar akşamına kadar daha çok zamanımız var!

 

Sanata doymak… 

 

Floransa’ya gidip de görmeden dönmeyeceğin çoook sanat eseri var ama ille de bir seçki yapıp 10'luk listelerden birine sığdırdım ben.

 

1. Florentine Pieta, Michelangelo @ Opera del Duomo. Michelangelo’nun 72 yaşında kendi mezarına koymak için yapmaya başladığı bu heykel, bir öfke nöbeti sonrasında parçalanıyor. Sonrasında bir başka sanatçı tarafından tek tek bir araya getiriliyor.

 

2. Duomo’nun çatısı, Filippo Brunelleschi: 13. yüzyılda yapılan Duomo’nun tüm fotoğraflarda şaaşayla yerinde duran tavanı ve çatısı o dönemde hayal edilmiş ancak bunu hayata geçirebilen Filippo Brunelleschi olmuş. 1420-1436 yılları arasında inşasına çalıştığı bu çatının rönesans döneminin en önemli eserlerinden olduğu düşünülüyor.

 

3. Deposizione, Pontormo @ Capponi Chapel: 1520-1580 yılları arasında, barok'tan hemen önce Avrupa sanatının önemli akımlarından biri : mannerism (maniyerizm). Michelangelo Bounarotti ile başlayan bu bakışın en önemli özelliği ideal görüntü yerine sanatsal niteliği ön plana alması. Maniyerizm’in “incelik ve zerafet” sanatı olduğunu, değişik zevklere, paradokslara düşkünlüğünü, yapmacıklığa, bazen aşırılığa hatta acaipliğe kaçtığını söyleyebilirim. İşte. Bunun örneklerinden biri olan bu eser Pontormo ismiyle bilinen Jacopo Carucci’nin elinden çıkmış olarak Capponi tapınağında sergilenmekte.

 

4. Madonna della Seggiola, Raphael @ Palatine Galerisi: Leonardo ve Michelangelo’yu takip eden dönemde İtalya’nın en büyük ressamlarından biri olan Raphael’in ışık ve gölge oyunlarıyla dramatikleştirdiği bu başyapıt Palantine Galeri’de çıplak gözle görülmeli.

 

5. Vaftizhanenin mozaikleri: Battistero di San Giovanni içinde zamanın pek çok sanatçısının parmağı olan, 1240-1300 yılları arasında yapım devam etmiş mozaikler, Floransa’nın gizli mabetlerinden

 

6. Laurentian Kütüphanesi, Michelangelo, San Lorenzo: 1523 yılında Michelangelo’ya verilen görevle yapımına başlanan bu kütüphane asıl heykelleriyle tanıdığımız büyük dehanın mimari becerilerini de görmemiz sağlıyor. İçerideki ışık oyunları hayattan düşe dalmışsın duygusu veriyor insana.

 

7. David, Michelangelo @ Accademia: Aslen Duomo’nun içine konulmak üzere Mihelangelo’ya verilmiş bir heykel görevi David. Ancak bittiğinde aralarında Leonardo da Vinci’nin de bulunduğu duayenler o kadar etkileniyorlar ki David’i Palazzo Vecchio’nun girişine taşıyorlar. Şimdi Accademia’da Pazartesi günleri hariç 8:15– 18:50 arasında görülebilir.

 

8. Primavera, Sandro Botticelli @ Uffizi: Uffizi’de en dikkat çeken, hayranlık uyandıran odalardan biri Primavera ve Venüs’ün Doğuşu başyapıtlarının olduğu Botticelli Odası. Uffizi Galerisi’ne gitmeden önce online rezervasyon yaptırırsan, sırada beklemezsin

 

9. Leonardo Da Vinci Müzesi: 1452'de Floransa'nın hemen yakınındaki Anchiano'da doğmuş Leonardo da Vinci.1519'daki ölümüne kadar yarattığı eserleri, dünyayı değiştiren teorileri kendi müzesinde gezebiliyorsun.

 

 

10. Santa Croce Kilisesi: İçerisinde Giotto’nun freskoları, Benedetto da Maiano, Antonio Canova, Bernardo Rossellino, Taddeo Gaddi ve Donatello gibi büyük ustaların işlerinin bulunduğu bu kilise de görülecekler listende olmalı

 

Duvarları boyayanlar!

 

Floransa muraller konusunda bir cennet. Tüm İtalya'da trafik işaretlerini değiştirip özellikle din üzerine eleştiride bulunan Clet Abraham, çok bilinen tabloları kendine ve zamana göre yorumlayan L'Arte sa Nuotare, kırmızı balonlu figürlerin ustası, benim de Floransa'da en bayıldığım sanatçı Exit / Enter, duvarlara heykeller yapıştıran Urban Solid, geri dönüşümlü malzemelerden hikayeler yaratan Il Sedicente Moradi ve sokakları printlerle süsleyen Hopnn Yuri  radarıma girenlerdi.

 

O sokak senin, bu sokak benim

 

Ponte Alla Carraia üzerindeyim. Tam ortasında. Yarım saat boyunca güneşin bulutlara girip çıkmasını, bu sırada Arno Nehri üzerinde yarattığı yansımaları fotoğraflıyorum. Yaşayan bir tablodayım sanki.  Hemen ileride de Floransa’nın, belki de dünyanın en çok fotoğraflanan köprülerinden Ponte Vecchio.

 

Via di Santa Spirito boyunca sayısız antikacı dükkanı var. Vitrinleri kesmiyor, içeride dolaşıyorum. Eve uygun sallanan sandalyeler, yemek takımları dizi dizi.

 

Lungarno Degli Acciaiuoli boyunca bir sağa, bir sola gittim geldim. Yetmedi. Karşı kıyıya, Lungarno Guicciardini’yi turlamaya.

 

Piazza di Santa Maria çevresindeki ara sokaklarda dolanıyorum. Leon Rosso, Vigna Nuova çevresindeki butikler nefis.

 

Floransa Avrupa’da güneşin en güzel battığı şehirlerden birisi. Nehrin üzerindeki bina yansımaları tablo gibi izleniyor. Bunun için de içecekler alınıp Piazzale Michelangelo’ya çıkılıyor.

 

Boboli bahçelerinde kendini kraliyet ailesinin bir üyesi gibi hissediyorsun. Neptün Çeşmesi önünde duraklıyor, Isolotto'da hayallere dalıyorsun.

 

 

Kim kiminle nerede ne yedi?

 

Piazza della Signoria’daki Rivoire kahvesinde macchiato yanında çikolata seansı leziz.

 

Ditta Artigianale şehrin en iyi, en yeni kahve dükkanı!

 

Santa Trinita’daki 38 çeşit dondurma arasında susamlı siyah çikolata, yer fıstığı ve çikolata, çilekli ve ballı yoğurt gibi seçenekler var. Bir diğer bayıldığımız dondurmacı da  hiçbir katkı maddesi kullanmayan Edoardo 

 

Gusta Pizza’da odun ateşinde yapılma acılı salamlı ya da kalpli pizzayı hakkaten kelp şeklinde yapıyorlar (Via Maggio, 46R)

 

Osteria Santo Spirito’da zeytinyağı, sarımsak ve chili biberli spaghetti üzerine biftek denemek gerek.

 

1875’ten beri her gün sabah 09:00, akşam 20:00 arasında açık I Due Fratellinide Toskana usulü bol zerzevatlı sandviç her öğün gider.

 

85 yıldır aynı yerde yaşayan Procacci’de trüflü Panini önünde sıra bekleyenler bol.

 

Trattoria Za Za’da mantar soslu ravioli veya gorgonzola soslu trüf mantarlı gnocchi yerlisinin önerisi.

 

All’Anticoda ekmeği pasta kıvamında, malzemesi taptaze sandviç yapıyorlar

 

Le Volpi e l’Uvanın nefis şarap mönüsü yanında şarküteri ve peynir ürünleri leziz.

 

Volume Floransa ahalisinin akşam buluşma adresi. 

 

En iyisi hostelde kalmak!

 

Plus  Bassetto Guest House ve Academy benim önerilerim.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET