YEMEKTE - KOPENHAG

VESTERBRO, SEN BAŞKASIN

Kopenhag’a hoşgeldin mi? O zaman aklının kenarına yaz. Senin en çok gezeceğin mahalle: Vesterbro olacak. Sønder Bulvarı'nda yürüyerek güne başlıyorsun. Biraz yeşillik herkesin ruhuna iyi gelir. Kaffe’de kahve-kruvasan için mola verebilirsin. Burada oturacağın yer bile bir enstalasyonun parçası. Ya da Kihoskh’tasın. Hem eve alışveriş yapmaya hem de sabah kahvaltısına

 

Kopenhag’ın en iyi bildiği iş: Tasarım. Bunu müze gibi gezip, dilersen eve paketletmenin merkezi Designer ZooAne Davidsen, Marco Friis, Henriette Duckert, Form Fatale öğreneceğin sanatçılardan, pardon tasarımcılardan bazıları. Yetmiyor tabii, tasarıma doyum olmaz. Designer Zoo’dan çıkıp Dansk’a girmek mecbur. Sadece mobilyalar değil dergi reyonu da harikaa!

 

Elbise, ayakkabı, çanta, ceket.. alışveriş yapmak isteyenler Vesterbro’nun en popüler caddesi Istedgade 112 numaradaki Rude’a bekleniyorsunuz!

 

Værnedamsvej’de misin? O halde sana parisien diyebiliriz. Pek çok kahve ve dükkanın olduğu bu sokakta biraz Marais havası var. 1960’ların müzikleri çalarken latte'ni Granola’da yudumluyorsun. Playtype Store’da tipografi dünyasının nimetleri olan poster, t-shirt, defter, bardaklardan ediniyorsun. Le Gourmand şarap, peynir, şarküteri ürünlerinin hepsi Paris usulü. Akşam ziyafeti kesinlikle Les trois Coshons’da

 

Kødbyens, New York’taki adıyla Meatpacking Distrcit. Yeni aslında kasaplar bölgesi bundan üç yıl önce de popülerdi. Hala namını koruyor. Cumartesi ve Pazar günleri kurulan Kødbyens, Mad & Marked’te yemek standları, Mesteren & Lærlingen’de (Flæsketorvet 86) müzik & yemek ikilisi, Kødbyens Fiskebar’da denizden taze çıkmış her türlü böcek, 13 metre barıyla hizmette sınır tanımayan KB3 bar, V1,  Bo Bjerggaard ve WAREHOUSE9 galerileri; Fotoğraf Merkezi, techno, punk rock, elektronik müziği sabahın ilk ışıklarına kadar kesmeyen KB18 var!

 

Günün her vakti Café Dyrehaven’e gidip ekmek üstü zerzevat (bir tür açık sandviç) smørrebrød yiyebilirsin ama bana sorarsan Perşembe- Cuma- Cumartesi akşamları mutlaka uğra. Sohbete, olmadı dansa, olmadı mahalle barına gelen Kopenhaglılar’la tanışmaya.

 

Dünyanın en ünlü biracılarından (içen değil, yapan kişiden bahsediyorum) Mikkel Borg Bjergsø’nun Kopenhag’da bir barı bulunuyor: MikkellerKendi üretimleri 10 çeşit biranın yanı sıra, dünyanın en iyi biralarına da getirmiş durumdalar. Mikkeller biraları keşfine çıkmadan önce Øl & Brød’de geleneksel smørrebrød’in Mikkeller eli değmiş halini de tatmanı öneririm.

 

Konser dinlemenin adresi: Vega . Bina 1957 yılında Kopenhag eski havalimanı ve radio binasını da yapan Vilhelm Lauritzen dehasından çıkmış.

 

Kokteyl mi dedin? Duydum! 1656’da ev yapımı elma şerbeti, kavun püresinden yapılan kokteyller sunuluyor. Dönemsel mobilyalarıyla aklını başından alacak bir diğer mekan da Lidkoeb

 

Pizza & kokteyl & plaktan yükselen müzik mi dedim? Evet! Hepsi Neighbourhood’da! Üstelik menüdeki tüm içecekler ve yiyecekler o gün pazardan alınan ürünlerden üretiliyor.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET