SOKAKTA - VİYANA

VİYANA MAHALLELERİ

Viyana toplamda 23 mahalleden (bezirke) oluşuyor. En önemlilerini tanıyalım.

Innere Stadt (1): Viyana’nın en eski şehir merkezi. Albertina Müzesi, Burgtheater, Vienna State Opera, Stadtpark gibi pek çok önemli park, tiyatro, opera binası, müze burada. Wollzeile Caddesi ve çevresindeki alışveriş bölgesi de görülmeli.

Leopoldstadt (2): Çok önemli bir Yahudi merkezi. Prater Eğlence Parkı, Leopold Kilisesi, pek çok sinema, pazar günleri tek açık pazar Odeon içerisinde. Bir zamanlar yaşadılar kontenjanında: Psikanalizin babası Sigmund Freud; müzisyen Arnold Schönberg; sihirbaz Basilio Calafati gibi isimler var.

Wieden (4): 1137’de kurulmuş olan bölge, müzisyen Johannes Brahms, Johann Strauß II., deneme yazarı Karl Kraus’un yaşadığı yıllardan sonra şimdi galeriler, barlar, ve tasarım dükkanlarıyla revaçta.

Mariahilf (6): Franz Schubert Konservatuarı, Joseph Haydn’ın yaşamış olduğu ev, Viyana Teknik Üniversitesi, Naschmarkt,1801’de kurulmuş Theater an der Wien, Viyana’nın en büyük akvaryumu Haus des Meeres burada. Ludwig van Beethoven’ın da yaşamak için bu bölgeyi seçmiş vakti zamanında.

Neubau (7): Ressam Gustav Klimt, Kompozitör Karl Michael Ziehrer, Kabare sanatçısı Karl yaşadıktan sonra Neubau ruhu hiç değişmemiş. Hala sanatçılar, mimarlar, bol çocuklu genç aileler, kahvelerde edebiyat tartışmaları yapanlar takılmakta.

Josefstadt (8): Yeşil partinin kalesi. Bilinçli, organik gıda tüketen, entelektüel üst sınıfın mahallesi.

Favoriten (10) : Viyana’da çok geniş bir Yozgat göçmeni var. Pek çoğu da Favoriten’de bir arada yaşıyor. Gittiğinizde dönerciler, kahveler, çay bahçeleri Türkiye’deymişsiniz duygusu verecek.

Rudolfsheim-Fünfhaus (15) - Ottakring (16): Berlin’in Kreuzberg’i gibi. Bir zamanlar ghetto olarak hor görülen bu iki bölge şimdilerde sanatçıların ve müzisyenlerin mahallesi.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET