SOKAKTA - VİYANA

VİYANA'DA AKSİYON

Dünyanın en güzel müzelerinin bir arada olduğu; şnitzel dediğimiz akla zarar kiloya yarar yemeğin anavatanı; valsin, sarayların, kahvenin en iyilerinin bulunduğu Viyana’dasın. Tamam. Şimdiye kadar sana hangi pazarlarda gezmeli, hangi mahallelerde ne bulmalı onları da yazdım. O zaman gelelim, bu şehirde yapılabilecek başka türlü birkaç şeye. Bazısında dinlenmen, diğerlerinde eğlenmen, ama en çok şaşırman ümidiyle.

 

Masajcı WohlergehenYolculukta adetten değil ama olmalı. 20 km yürüdüğün, üstüne dört beş km. bisiklet pedalına bastığın bir günün sonunda kim istemez ki masaj yatağına yatmak, akupunktur ya da Çin usulü terapilerden birinin malzemesi olmak? Üstelik Wohlergehen’de kulağında klasik müzik, burnunda Himalayalar’ın kokusu olacak.

 

Bundesbad Alte Donau Gölü’nde yüzmeViyana’ya yaz vaktinde gitmişsen eğer, Bundesbad Alte Donau’nun gölünde suya girebilir, ağaçların gölgesinde kitabını okuyabilir, istersen yelkene bir iki diyenlere katılabilir ya da güneşin tenini yakan nimetlerinden faydalanabilirsin. Akşam 19:30’a kadar açık.

 

Donauturm’dan atlamak1968 yılında yapılmış olan bu bina 250 metre yüksekliğinde ve 152 metreden bungee jump yapma imkanınan sahip. Saatte 90 km ile Viyana’nın üzerine düşüyor, özgürlüğün ve adrenalinin tadına varıyorsun. Aman, yok bu bana göre değil dersen de 160. metredeki kahvesi ve 170. metredeki restoranı kendi ekseni etrafında dönerek başka bir telden çalıyor. Özellikle dolunay zamanı yapılan partilere bakmak lazım

 

Amalienbad’da havuz sefası: Yüzmeye değil, sadece fotoğrafını çekmeye gidilir bu havuza. Eski Roma hamamlarından esinlenerek yapılmış kolonları, mozaikler, art deco stili iç dekorasyonuyla yüzmeyi bilmeyenlere bile havuzun kenarında takılayım, yeter ki burada olayım duygusu veriyor (Reumannplatz 23).

 

Haus des MeeresBu akvaryumda 10000 üzerinde farklı deniz canlısını doğal ortamlarına görme şansın var. Balıklar, kabuklular, tek hücreli canlılar. Rüya gibi bir ortam.

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET