SOKAKTA - BRÜKSEL

VODAFONE RED İLE BRÜKSEL'DE YERLİSİ GİBİ GEZMEDEYİZ

Midyenin, patatesin, Tintin’in, Victor Horta’nın art-nouveau kapılarının, Pierre Marcoloni çikolatalarının, waffle’ın, Mannequin Pis’in şehrinden herkese merhaba! Büyük Sablon Meydanı’nı, Marché du Chatelin’I, St Michel Katedrali’ni, ve  Brüksel’de yapılması gereken en önemli şeyler listelerini bir kenara atıyor, seni bizim sevdiğimiz Brüksel’de 24 saat tura çıkarıyoruz!

Avrupa’nın en güzel marketlerini dolaşırken resimlerini çekmeyi sevdiklerinle paylaşmayı da ihmal etme! Vodafone Red’le 51 ülkede tarifeni aynen yurtdışında da kullan, resimlerini rahat rahat paylaş! Vodafone Red’li olmak için http://vftr.co/roamingred linkini ziyaret edebilirsin.

 

08:00, Chez Franz… Brüksel’in ara sokaklarından birinde yeni açılmış, özellikle yerlilerin tavsiye ettiği kahvelerden birinde güne başlayalım. Haftasonları brunch da var ama biz en çok içeride çalan 1920’lerin Fransız chanson’larına tav olduk. Güne harika bir başlangıç yapmanı sağlıyor.

 

09:30, Maison Particuliere… Brüksel art-nouveau’nun ve Victor Horta’nın şehri olarak bilinse de, yeni dönem sanatçıları keşfetmek için Maison Particuliere’de duraklamak şart. Süreli sergileri harici daimi koleksiyonu da oldukça ilginç. Konu hazır sanattan açılmışken müzik enstürmanları müzesi MIM, Rene Maigritte Müzesi ve Belçika Çizgi Roman Müzesi de listene girmeli.

 

11:00, Chaussee d’Ixelles… Çizgi roman meraklısı, seni bu sokağa alalım, sağlı sollu kitapçılar arasında koleksiyonun esksik parçalarını tamamlayabilirsin. Arada yorulduğunda da Belga’da bir kahve içmek, hava güneşliyse meydanda takılan insanlar arasına katılmak şart. Öğle yemeği, eğer buralarda vakit geçirmeye devam edeceksen Mano a Mano’da. Kesin!

 

12:45, Rue Dansaert… Brüksel’e alışverişe mi geldik deme. Pek çok Brükselli ve Antwerpli modacı dünya çapında ün kazanmış durumda. Mesela Diane Von Fürstenbeg, Olivier Strelli, Dries Van Noten, Ann Demeulemeester, Martin Margiela, Raf Simons. Pek çoğunun dükkanlarını ve zaman zaman pop-up mağazalarını Rue Dansaert etrafında bulabilirsin.

 

14:27, Café Walvis… Geç bir öğle yemeği ya da çok yoruldum, şurada biraz duraklayayım oturması. Café Walvis’te her derde çare var.

 

16:42, Place Saint- Gery… Burası Brüksel’in en renkli mahallelerinden birisi. Üstelik saatin önemi yok. Zebra Bar, Mappa Mundo mahallenin en popüler duraklarından. Haftasonları pazar kuruluyor. Özellikle ikinci el, vintage ve antika arıyorsan yolunu buradan geçirmelisin.

 

18:02, Les Filles… Hala Saint-Gery Meydanı civarındaysan bizce akşam yemeğini kızlarda yemelisin. Pazardan ne bulurlarsa onunla günün yemeğini yapmaktalar.

 

18:02, Place Saint Gilles (Perşembe)… Eğer günlerden Perşembeyse hiçbir restorana uğramadan direk Saint Gilles belediyesinin önündeki yemek pazarına alalım seni, tüm Brükselliler gibi

 

20:32, Moeder Lambic…Brüksel’de özel üretilen biraları tatmak için de adres burası. Hemen sonrasında da her ne kadar ismi sabah kahvesi olsa da Bar du Matin’de randevulaşıyoruz.

 

22:26, Maison du Peuple… Geceye final Halk Evi olarak da bilinen Maison du Peuple’de, Brüksel’in en sevdiğimiz  Parvis Saint Gilles Meydanı’nda.

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET