SOKAKTA - ROMA

VODAFONE RED İLE ROMA’DAYIZ

Antik Roma’nın siyaset, ticaret ve hukuk yaşamının merkezi olan Roma Forumu , tarihte gladyatör dövüşleri, vahşi hayvan avları ve idamlar için kullanılan Kolezyum, Papa tarafından yönetilen dünyanın en küçük ülkesi olarak da bilinen Vatikan, dünyanın en büyük bazilikası Aziz Petrus, dilek tutup para attığın Trevi Çeşmesi. Bunlar Roma’ya gittiğinde mutlaka görmen gereken yerler. Ama biz seni oralarda değil, gizli, az bilinen, lokal Roma’da gezdirmek istiyoruz.! İşte Vodafone Red’le keşfettiğimiz, Roma’da en sevdiklerimiz!

 

Nerede kalmalı? Roma’da adet… Eski evler, saraylar korunarak otele dönüştürülüyor. İşte bunun enfes örneklerinden biri de Babuino 181. 19. yüzyıldan kalan bir binanın içerisinde günlük hayatında ihtiyacın olan herşey var. Buna rağmen terasından görülen İspanyol merdivenleri manzarası sana film setinde olduğun hissini veriyor.

 

Sabah kahvesi!  Roma’da kötü kahve bulmak zor. Sabah ilk iş Romalılar’ı tezgahlarda espresso ya da macchiato’larını yudumlarken göreceksin. 1944 yılından bu yana Pantheon’un hemen yakınlarında yer alan Tazza d’Oro, Roma’da kahve denince akla ilk gelen yer. Bir diğer önerimiz de Belle époque döneminden kalmış atmosferiyle Caffé Grecco. Bir zamanlar Goethe, Gogol ve Andersen gibi ünlü yazar ve düşünürlere ev sahipliği  yapmış. Listeye son olarak da 1900’den beri aynı yerde hizmet veren Giolitti’yi alıyoruz.

 

Galleria Nazionale d’Arte Moderna: Modern sanat meraklılarını böyle alalım. Ulusal Modern Sanat Galerisi 75 odadan oluşuyor ve hayranlıkla bakacağın eserlere ev sahipliği yapıyor.

 

O meydandan bu meydana… Piazza Novano oturup saatelerce sokak sanatçılarının performanslarını, yemek yiyen rahibeleri, turistleri, lokalleri, resim yapan artistleri izleyebileceğiniz ve satin nasıl geçtiğinin farkına varmadığınız trafiğe yarı kapalı bir meydan. Campo Dei Fiori Roma’nın kilisesiz tek meydanı. Meydanda heykeli olan filozof, metamatikçi, astro bilimci Giordano Bruno burada  idam edimiş. Gündüz pazar, akşamları öğrenci ve turistlerin partilediği bir yer haline geliyor. Ama sonra seni köprünün öbür yakasına, Trastevere sokaklarına almak isteriz. Dükkanlar arasında gezinir, La Boccaccia’da pizzanı yedikten sonra Biscottificio Innocenti’nin kurabiyeleri arasında kendini cennette zannedersin. Spesifik olarak istersen Via Garibaldi’den Viali di Trastevere’ye kadar ara sokaklarda dolanmalı, San Calisto Meydanı’nda mutlaka duraklamanı öneririz. Akşam Romalılar’ın buluşma noktasıysa Freni e Frizioni.

 

Öğle vakti! 1935'ten beri sadece öğle yemekleri için açık plan Enoteca Corsi, tipik Roma yemekleri servis ediyor. Bunlara örnek olarak patatesle doldurulmuş gnocchi, pasta e ceci olarak bilinen makarnalı nohut çorbası; domates, sarımsak ve kerevizle tatlandırılmış işkembe yemeği olan trippa verilebilir. Yok ben pizza yemek istiyorum dersen de 1936'dan beri açık Trattoria e Pizzeria dal Pollarolo'da taş fırından çıkma, roka, mozzarella ve prosciuttolu pizzalar, deniz ürünlü makarnalar ve tabii ki sözlük anlamı beni yukarı çek olan tiramisu var.

 

Yaz-kış dondurma! Roma günlerinde en iyi arkadaşınız muhteşem İtalyan dondurmaları olacaktır. Bol çeşitli, taze meyveli ve tadına doyum olmayan cinsten! Adresler belli; Gelateria Dei Gracchi, Giolitti, Gelateria Del Teatro.

 

Vespa Müzesi’ne uğramalı! Dar Roma sokaklarında arabadan, bsikletten çok gördüğün Vespa’lar neredeyse yapılar kadar köklü bir tarihe sahip. İlk Vespa tasarımlarını, birbirinden farklı modelleri bir arada görmek için uğramalısın.

 

Akşam yemeğinde makarna, pizza! Le Mani in Pasta Trastevere’de bizim lezzet cennetimiz. Ferzan Özpetek’in en sevdiği mekanlardanmış. Bresaolalı midye ve deniz tarakları, spaghetti alle vongole, ve lobster linguini mutlak yenmeli.  Da Giggetto Al Portico d’Ottavia Ghetto mahallesinin en bilindik restoranlarından. Kızarmış enginarı (carciofi alla giudia) çok meşhur, tabi enginar sezonunda. Makarnaya doymak için de önerimiz Taverna Trilussa.

 

Tepeden Roma! Lanificio Roma’nın en neşeli, hareketli teras barlarından. DJ’ler müziğe hiç ara vermiyor, oyunlar, barbekü, muhabbet susmuyor. Özellikle  genç müzik gruplarını keşfetmek için uğranması gereken yerlerden. Evinin terası olsa, yastıkları atsan, arkadaşları çağırsan Apartment Bar kadar olur. Roma hipsterlar’ının pek sevdiği Apartment’da 7-9 arası apero saati, sonrasındaysa dans dans dans var.

 

Aralık’ta Roma başkadır! Aralık tabii ki Roma’da da Noel marketleri zamanı. Bernini’nin başyapıtlarından Dört Nehir Çeşmesi’nin bulunduğu Navona Meydanı’nda yemesi-içmesiyle şehrin en renkli marketlerinde biri kuruluyor.  Terme di Diocleziano’da 15 Ocak’a kadar devam edecek Jean Arp sergisini, 26 Şubat’a kadar Vatikan’da Hollanda ve İsveç’teki özel koleksiyonlardan alınan parçalarıyla Rembrant gravürlerini, İtalyan barok dünyasında Caravaggio’dan sonra en önemli ressamlardan biri olarak bilinen Artemisia Gentileschi’nin 8 Mayıs’a kadar devam edecek Palazzo Braschi’deki sergisini, 10 Aralık’ta Roma’nin çeşitli müzelerinde 02:00’ye kadar devam edecek konserlerle  Musei in Music’i de Aralık’ta yapılacaklar listene eklemelisin.

Roma’nın keyfini çıkarırken sevdiklerinden uzak kalma! Vodafone Red’li ol, İtalya dahil 51 ülkede tarifeni yurtiçindeymiş gibi aynen kullan. Red’li olmak için http://vftr.co/roamingred linkini ziyaret edebilirsin.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET