GEZİNTİDE - STOCKHOLM

YAZIN EVE GİRENİ DÖVÜYORLARMIŞ!

Stockholm’e tam zamanında gidiyoruz, Temmuz’da sabah 4’ten önce güneş doğuyor, akşam 10’a kadar batmıyor. Gece de asla tam karanlık olmuyor, gökyüzünde yer yer ışık hala görülebiliyor. İsveç’in kuzeyine giderseniz de 24 saat gün ışığı var ama hava 7 derece, ona uzun yaz günü denmez!

 

Her grupta gece hayatının, eğlencenin O’ndan sorulduğu birileri vardır. Bu grupta o ben değilim baştan söyleyeyim! İş seyahati ya da yılbaşı falan gibi özel bir durum yoksa, yurtdışına topuklu ayakkabı bile götürmeyenlerdenim. Günde 16 saat yürüdükten sonra, normalde gece 11’i bile göremeden uyuyakalırım. Ama bu grup geceleri de sağlam gezecek, belli oldu. Bu sebeple Stockholm’e bir başka hazırlanıyorum, o topuklular bavula girecek, ve mutlaka giyilecek!  Nedenim gayet insancıl; öncelikle İsveçli kızlar çok güzel ve uzun, en azından boyum cüce kalmasın. Ayrıca “sokak modası” denince akla gelen en fantastik şehirlerden biri Stockholm, geceleri paçoz dolaşıp hiç bunalıma giremeyeceğim. Zaten otelimizi şimdiden hayatın bizim ritmimizde attığı Södermalm adasında ayarladık, şu an yine aynı bölgede otelden daha iyi ev-apart bulur muyuz, onun arayışlarındayız. Bu sayede akşamları istediğimiz kadar günlük kıyafetlerle dolaşalım, gece çıkmadan önce hemen odaya uğrayıp kendime çeki düzen verebileceğim. Her tatilde, çok gezdiğin bir gündüz ile gece eğlencesine hazırlık öncesi şöyle bir uzanıp dinlenme saatleri olur, işte o saatlerde dinlenmeyi kendime yasaklıyorum. Cumartesi, Pazar, Pazartesi toplam 3 akşam var. O miskin saatlerde yapılabilecek harika şeyler buldum! Akşam yemeği bu 3 yerde geçiştirilecek, kallavi yemekler öğlene bırakılacak. İkisi Djurgården adasında, biri yanı başımızda Södermalm adasında. 

 
Stockholm’un eğlence parkı! Gördüğüm kadarıyla trenler, parkurlar Universal Park’ı aratmayacak kıvamda.  Gröna Lund’un açıkladığı bir top 5 var, ama tek tek videoları seyrettim ve kendi top 5’imi yaptım, bunlara hemen binip adrenalin patlaması yaşamak istiyorum! Ne kadar yükseye çıkarsam, Stockholm manzaram da o kadar genişler. Sırasıyla; Fritt Fall, Insane, Katapulten, Jetline, Extreme. Almak gereken kart 220 SEK, yaklaşık 55TL gibi bir parayla akşam 19:00’dan sonra giriş ve tüm binişlere istediğiniz kadar hakkınız oluyor. Gece 23:00’e kadar açık.
 
Hayvanat bahçesi mantığı bana ters, yani biz kim oluyoruz da onların özgürlüğü elinden alıp insanlar görsün, çocuklar tanısın diye bir yere tıkma hakkını kendimizde görüyoruz. Ama gel gelelim hayvanlara olan ilgimden, onlara iyi bakılıyor mu, keyifleri yerinde mi diye kontrol edip, o şehre not vermekten de kendimi alamıyorum. Misal Berlin ve Roma bu konuda sıfır aldı benden, Singapur ve Sidney 5. 10 Puan hayvanat bahçesi olmayan şehirlere! Ayı, kurt, tilki, ayı sansarı, fok, geyik, vaşak gibi kuzey hayvanlarını en azından alışık oldukları iklimde görme şansım olacak. Park alanında İskandinavya’ya özgü bir sürü de bir şeyler keşfetme fırsatı var. Giriş ücreti 130 SEK, yaklaşık 33 TL . Geceleri 22:00’ye kadar açık.
 
3- Gece Piknikleri
Stockholm’deki arkadaşım Menent’in bizzat tavsiyesi, bu gece pikniklerini mutlaka programa eklemek. Özellikle Rålambshovparken ve Tantolunden her an her saat hareketli olan parklardan. Bana Rålambshovparken biraz uzak geldi, komşu park Tantolunden’i tercih ederim muhtemelen. Malaren Gölü’nün Baltık Denizi ile buluştuğu bu soğuk sularda yüzenler, kitap okurken uyuya kalanlar, yiyip içenler Stockholm hayatını tanımak için güzel bir göz banyosu olacak sanıyorum. Bu yazıyı bitiriyor ve pötikareli bir masa örtüsünü bavula atıyorum.
 

BLOGGER

Oylum Yüksel
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET