YEMEKTE - IZMIR

YEMEK YEMEK YEMEK!

İzmir'in söğüşü, kumrusu, çöp şişi meşhur tamam da, beyinli bezelye, işkembeli nohut, soyalı kalamar, havuçlu kereviz, sucuklu fasulye, beyn taskebabı nerede yenir, gel biz sana biraz onlardan behsedelim...

 

Öğle seansı

 

Adı üzerinde. Burası Lokanta Yaşları 30’lara yaklaşmış üç ortak tarafından kurulmuş Lokanta, Avrupa’ya açsalar dolup taşacak türden bir öğle yemekçisi. Masadaki kıymalı patates, düğün çorbası, havuçlu kerevizi aynı anneannemin yaptığı gibi diye diye silip süpürüyoruz. Haftaiçi her gün açık, Pazartesi beğendili tavuk, Salı sucuklu kuru fasulye, Çarşamba pırasa köftesi gibi güzellikler var. Haftasonları neden kapalısınız diye soruyoruz, David Cumartesi-Pazar biz keşfe çıkıyoruz, İzmir’in esas ustalarında gönlümüzü doyuruyoruz yanıtını veriyor.

 

Bahar anlatıyor: Mustafa Usta, Selanik göçmeni...  İzmir'deki esnaf lokantalarının belki de en lezzetlilerinden birinin 40 yıldır sahibi. Göçmen nüfus ağırlıklı Nergis Yeni Mahallede'ki mütevazı dükkanında haftanın beş günü ömre bedel kurufasulye pilav ve döner yapıyor. İşin enteresan tarafı 9 yaşındayken babamla bir kaç kez kez gelip tadını unutamadığım dönerci, Mustafa Usta'nın dükkanı çıkıyor. Hadi son bir enteresanlik daha, Mustafa Usta krem karamel pişirilen belki de tek esnaf lokantası İzmir'de. Hem de lezzeti ve kıvamı öyle böyle değil. Hafta içi 12.00 -13.30 arasında gitmekte fayda var. Sonrasında yemek bulmak zor.

 

İzmir’in vazgeçilmezi: Adil Müftüoğlu Midyat doğumlu dede Adil Bey, ilk gençlik yıllarında Adana Seyhan Irmağı üzerindeki 60-70 Ömer Ağa restoranından başladığı garsonluk kariyerine, yanındaki kız yurdu yüzünden içki yasak olduğu halde kaçak olarak satılan ve denetleme sırasında kapanan Şafak Lale Lokantası’nda devam etmiş. Ardından işsiz kalınca ağabeyi İzzet Bey’in çağrısıyla Söke’ye gelmiş. Bir süre sonra da Konak’taki Deniz Lokantası’nda işe başlamış. 1955 yılında ise iş yapamayan Kurban Lokantası’nın kendisine devredilmesiyle aynı yıl  dünyaya gelen kızı Sevgi’nin de doğumuyla lokantanın adını Uğur olarak değiştirmiş ve İzmirliler’in ev yemeği diyince aklına gelen ilk yer olan mekanı (şimdiki Adil Müftüoğlu Lokantası’nı) kurmuş. Biz bu hikayede bahsi geçen Sevgi hanımla aynı masaya oturup, daha yeni vefat etmiş olan babasının anılarını dinlerken masamıza şevketibostandan tutun bezelyeli enginara, uykuluk ve beyin taskebabından, işkembeli nohuta, ciğer sarmadan tandıra sayısız yemek uğradı. Hangibirinin tadını anlatabilirim bilmiyorum. Bir gün gidip de o aile havası içinde kendine bir yer edinmen gerek.

 

Avlular içinde Ayşa İzmir Kemeraltı Çarşısı içindeki hanlar, avlular onarılsa muazzam bir yaşam alanı çıkar ortaya. İşte o avlulardan birinin içinde üçüncü şubesiyle karşımıza çıkan Ayşa, incecik baklava hamuru ve zeytinyağı ile yapılan Boşnak böreğinin ustası. Balkabaklı, ıspanaklı, patatesli, patlıcanlı. Seçim senin. Ama elbette sadece börekle kalmıyor mönü. Kuşbaşı et, soğan ve et suyuyla ıslatılan potoplika, mısırlı- ıspanaklı tart zelanik, pilavla servis edilen büryan, terbiyeli şevketibostan da tadılmalı.

 

İstikamet: Bizim Lokanta... Bir diğer avlu içinde, upuzun piknik masalarına kurulmuş insan kalabalıkları çekiyor dikkatimizi. Burası da Bizim Lokanta. Salı-Cuma balık çorbası için, diğer günlerde işkembeli nohut, etsuyuyla pişmiş pilav, beyinli bezelye yemeğe 12:00’den önce uğramalı. Hani Barselona’da Bar Pinoxto’dan bahsetmiştik ya. İşte tamam. İzmir şubesi Kemeraltı Çarşı’sı içinde.

 

Akşam faslı

 

Taş plaktan yükselen, sesler arasında, Meyhane Piero'dasın... Bu muazzam bina aslen Jan George Papi Bey'in dedesinin evi. Ki 2014 Kasım ayına kadar içinde yaşamaktaymış. Sonra Koray ve Jo Kohen onları ikna edip 10 oda, 5 banyo evin alt katını taş plaktan müzik dinleyip, yan masadakilere “yaşamak ne güzel şey” derken bulalım diye bize açmış. Duvarda fotoğraflarını gördüklerimiz evin gerçek sahipleri. ‘Artık Bülbül Ötmüyor’ çalarken, tarama, peynirli sarma, yaprak ciğer, mantarlı kağıtta pastırma teşrif ediyor masaya. Turşu? Piero’nun kendi kavanozlarında kurma (Kıbrıs Şehitleri Cad. Muzaffer İzgü Sokak No:3 Alsancak)

 

Balıkçı Hasan Kordon boyunda... Önünü akşamüstü saatlerinden itibaren kalabalık gördüğün yer. Özellikle Pazar’ları, hele bir de hava güzelse İzmirliler’in pek sevdiği mekanlardan. Mönüde pazılı karides, otlu balık, soyalı kalamar mutlaka denenmeli.

 

Datça mezesi Ara Sokak Meyhanesi’nde yenir... Yıllardır Datça’da işletmecilik yapan Neşe – Nedim Dadoba çiftinin açtığı, sakin, tatlı bir meyhane. Entelektüel sohbetlerin yapıldığı, sanatçıların geldiği, gürültünün değil sözün ve anlamın paylaşıldığı, ayakaltı olmayan bir yer. Fıstıklı, cevizli Girit usulü peynir ezme, girit kabağı, boşnak ciğeri, patlıcan ezme, şevketi bostan, cibes, turp otu efsane lezzetler arasında. 

 

İzmir'de bir Fransız: Les Quais... Hepimiz hemfikiriz. Uzun zamandır bu kadar iyi pişmiş bir bonfile yememiştik. Mutfağın başında İzmirliler'in nereye transfer olsa peşinden gittikleri Sedat Usta var. Bacon'a sarılı bonfile, parmesanlı ızgara enginar ve roka salatası giriş bölümünde denemeni tavsiye edeceğimiz lezzetler. Ne istediğini bilemiyorsan sempatik personelinden yardım isteyebilirsin (1387 Sokak No:1-D)

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET