İPUCU - BRÜKSEL

YILLIK BRÜKSEL TAKVİMİ

Red Hot Chili Peppers, Pearl Jam, The Cure, Editors, Elbow, Snow Patrol, Beirut, Amon Tobin, Birdy Nam Nam... iPod'umdaki playlist'ler değil saydığım. Kendileri, Brüksel-Leuven arasındaki küçük bir kasaba olan Wercher'de her yıl yapılan Avrupa'nın en büyük rock festivallerinden biri olarak yirmi birinci yüzyıl tarihe geçen Rock Wecher 2012'nin headline'ları. Festival 28 Haziran-1 Temmuz arasında. Kombineler bitmiş, günlük giriş 79 Euro. Sitesine bakıp, gününü seçmek sana kalmış. 

 

Nuit Blance. Sözlük anlamıyla Beyaz Gece. Teknik olarak gecenin karanlığının, sabahın ilk ışıklarına dönmesine kadar geçen süre boyunca uykuyu unutup, sokaklarda, mekanlarda, barlar ve parklarda dünya ve insan için daha yararlı işler yapmak için toplanan insan kalabalıkları. Bu yıl, 6 Ekim'de düzenlenmesi planlanan olay için 200'den fazla proje başvurusu alınmış. Otobüs duraklarından, sokak lambalarına, tren garlarından, gece klüplerine kadar her yerde devam eden bu bir günlük festivale Avrupa'dan katılım çok. Bizden niye olmasın?

 

Truc Troc. Sanatçılar işlerini asıyor, izlemeye gelenler de para yerine değiş-tokuş yapmak istedikleri neyse onu belirten notlar bırakıyorlar. Mesela Eric Adam tablosunu Knokke'de bir hafta tatil için, Marie Collard internet sitesinin yapımına yarasın diye, Michele Hurtgen pil uğruna, Migue Moran uçak biletleri ve elbiseler aşkına değiştirmiş. 1975'de başlamış, heykeltraş Mon De Rijck'in liderleri arasında olduğu bu olay 2009'da 20.000'den fazla ziyaretçi çekmiş, 200'den fazla sanatçının işlerini sergilemiş. Bu yıl Ocak'ta kaçırdık ama bir sonraki 2014'te.

 

Bu da bana ikramiye oldu. Çağdaş Sanat Fuarı kategorisinde, iyilerden biri olarak kabul edilen Art Brussel, tam da biz oradayken, 19-22 Nisan tarihleri arasında olacak. Dünyanın her yerinden gelen 182 galeri, 2000'den fazla sanatçı. Perşembe akşamı, şansıma 10'a kadar açıkmış. Önce sanata bakma, sonra L'Ultime Atome'da bir bira. Diyorum.

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET