SOKAKTA - AMALFİ

YoldaBiBlog'la tanıştınız mı?

1. Merhaba Asya & Umut, sitenizle yeni tanıştık ama iyi ki tanıştık, siz kimsiniz öğrenebilir miyiz?

Biz, Umut ve Asya, tanıştığı andan itibaren birlikte gezen bir çiftiz. Üç yıl önce iş hayatımıza biraz ara verip, yüksek lisans yapmak üzere Frankfurt’a taşındık. Şimdi dönüp bakınca üç sene önceki halimizden çok farklıyız. Yol bizi yoğurdu, biçimlendirdi. Umuyoruz ki daha iyiye, daha berrak ve daha saf olmaya doğru. Sırt çantalarımızla, özgür ruhumuzla, içimizdeki merak, heyecan ve azimle seyahat ediyoruz. Yolumuz kimi zaman komşu Yunanistan’a, kimi zaman Küba’ya düştü. E biz de az gittik uz gittik dere tepe düz gittik, yol hikayelerimiz birikti ve bunları paylaşmaya karar verdik.

Sadece gezip gördüklerimizi değil, Almanya’da eğitim için başlayan hayatımızı ve sonradan iş hayatına dönüşmesini, bu süreçte yurtdışında yaşamanın bize kattığı artıları ve bizden götürdüklerini paylaşıyoruz. Paylaştıklarımızın bir şey öğretmeyi değil, birlikte öğrenmeyi amaçlayan bir rehber olmasını umarız. Maksat, dünyayı gezen ya da yurtdışına taşınmak isteyen ve yolu paylaştıklarımıza düşenlerin çorbasında bir tuzumuz bulunsun!

 

2. Peki şimdiye kadar gezdiğiniz ülkeler içinde sizi en etkileyen 3 yer neresi oldu?

Galiba bizi en çok etkileyen yer Trinidad/Küba oldu. İnsanı, doğası, özgünlüğü, özgürlüğü, her şeyiyle... Onun dışında Bali'nin doğasından ve Rio de Janerio'da insanların mutluluğundan çok etkilendik. İlk üç şu anlık bizim için Trinidad, Bali ve Rio galiba! 

 

3. #cgk100 listemize almamız şart birkaç destinasyonu da ekleyelim mi o halde?

Tabii! :) Bavyera Alplerindeki Königsee, Trinidad'daki Hoyo Del Pilon Şelalesi (buraya at binerek gelmek şart sanki) ve Brezilya'daki Paraty kasabası bizim kişisel favorilerimiz olarak listeye uygun duruyor :) Az kalsın unutuyorduk, bir de Münih'imizin çilek tarlaları!

 

4. Yurtdışında yaşamak hayatınızda neleri değiştirdi?

En belirgin değişiklik gündelik alışkanlıklarımızda oldu. Burada insanların alışkanlıklarına uyum sağladık ve tüketmeyi azaltıp, daha çok üretmeye başladık. Hayatta öncelik sıralamamız değişti de diyebiliriz. Alışveriş yapmak yerine daha çok gezmeye, konuşmak yerine daha çok yazmaya ve insanlarla tartışmak yerine insanları tolere etmeye başladık :) Özellikle Münih' fazla huzurlu olduğu için bazen şehri kocaman bir huzurevine benzetiyoruz, sakin hayata da alıştık. İnsanlar Münih'te Delhi trafiğinin ortasında geviş getiren bir inek kadar sakin.. Her şey doğal olarak her zaman düzgün gitmiyor, öyle zamanlarda birbirimize destek olmayı öğrendik. Galiba bir de artık İstanbul'daki halimize kıyasla daha tahammüllü olduk. Almanya'nın bitmek bilmeyen bürokratik işleri bile gözümüze artık o kadar korkunç gözükmüyor! 

Tanıştığımıza çok memnun olduk! 

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET